لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش مرض سرخکان در غزنی؛ در یک ماه ۱۵۰۰ مورد


مسوولان صحی غزنی می‌گویند که شیوع مرض سرخکان در این ولایت، به ویژه در ولسوالی‌های ناامن کودکان را به مرگ تهدید می‌کند.

طبق آمار ریاست صحت غزنی، در سال ۱۳۹۹ دوهزار و ۳۶۸ مورد سرخکان در این ولایت ثبت شده بود، اما در یک ماه نخست سال روان خورشیدی بیش از ۱۵۰۰ واقعه ثبت شده که به گفتۀ مقامات بیانگر گسترش این مرض است.

ظاهر شاه، نیکمل رییس صحت ولایت غزنی گفت که بیشتر مبتلایان باشندگان ولسوالی‌های ده‌یک، مقر، اندر و قره‌باغ این ولایت هستند.

او افزود: "چندین موج را کنترول کردیم و هنوز هم ادامه دارد، به دلیل مشکلات امنیتی و برخی موانع دیگر نتوانستیم واکسین را خانه به‌ خانه و به شکل بهتر در کمپاین تطبیق کنیم."

آقای نیکمل گفت که از تلفات بیشتر در غزنی جلوگیری شده است، اما آمار دقیق از مرگ و میر ناشی از سرخکان را بیان نکرد.

عبدالبصیر رامکی، داکتر موظف در شفاخانهٔ غزنی به صدای امریکا گفت که سرخکان از جمله شش مرض کشنده و خطرناک دورۀ کودکی است که بیمار به ادویه ضرورت ندارد و بهتر است استراحت کند و درست تغذیه شود.

آقای رامکی افزود در مناطقی که این مرض گسترش می‌یابد باید کودکان از بیماران دور نگهداشته شوند.

او افزود که واکسین بهترین راه جلوگیری از مبتلاشدن کودکان به سرخکان است و از خانواده‌ها خواست که با رفتن به مراکز صحی کودکان شان را واکسین کنند.

در این حال، فعالان اجتماعی در غزنی از حکومت و دیگر طرف‌ها می‌خواهند که زمینه را برای تطبیق واکسین سرخکان در مناطقی که این مرض گسترش یافته است، فراهم کنند.

پیش از سرخکان، پولیو و برخی امراضی که بیشتر درمیان کودکان شیوع می‌‌کند در غزنی نزدیک به صفر شده بود، اما حالا نگرانی‌ها از اوج گیری دوباره این امراض افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG