لینک های دسترسی

Breaking News

اندرابی: ۱۵هزار نفر در تشکیلات پولیس اضافه می‌شوند


سرپرست وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که بر اساس استراتیژی جدید نیروهای پولیس، قرار است که ۱۵ هزار نیروی بیشتر در چوکات وزارت داخله اضافه شود.

مسعود اندرابی امروز دوشنبه ۱۶ نومبر (۲۶ عقرب) در جریان بیان برنامه‌های کاری وزارت داخله در ولسی جرگه افغانستان گفت که ازدیاد نیروهای پولیس از خواست‌های جدی مردم بوده است.

او افزود: "توافقات ابتدایی تمویل این ۱۱هزار نفر با جامعه بین‌المللی هم صورت گرفته است."

بر اساس آماری که دفتر سرمفتش ایالات متحدۀ برای باز سازی افغانستان نشر کرده است، در حدود ۱۵۰هزار نفر در چوکات پولیس افغانستان ایفای وظیفه می‌کنند.

وزارت داخلۀ افغانستان به افزایش نیروی پولیس در حالی تصمیم گرفته است که به گفتهٔ مقامات در حدود دو دهۀ گذشته، پولیس به جای تنفیذ قانون و مبارزه با جرایم، بیشتر در میدان‌های نبرد با مخالفان مسلح دولت مصروف بوده است.

آقای اندرابی تاکید کرد که بر اساس استراتیژی جدید، دو گزینه برای آیندۀ نیروهای پولیس پبیش‌بینی شده است.

او گفت که اگر گفتگوهای صلح نتیجه دهد، پولیس به وظیفۀ اصلی‌اش – که تنفیذ قانون و مبارزه با جرایم است – برخواهد گشت، اما اگر جنگ ادامه یابد، با حمایت از پولیس برای جوابگویی به نیازمندی‌های جنگی، نیروهای موجود در چوکات وزارت داخله نیز تنظیم خواهد شد.

جذب زنان در صفوف پولیس

آقای اندرابی گفت که وزارت داخله نیاز دارد زنان بیشتر را در صفوف پولیس جذب کند و ده‌هزار بست در این بخش در نظر گرفته شده است.

او گفت: "به خاطری که ما بتوانیم ده‌هزار زن را جذب کنیم، نیاز است که فضای مصوون و اعتماد لازم را جهت رجوع به صفوف پولیس ایجاد کنیم."

سرپرست وزارت داخلۀ افغانستان همچنان گفت که با توجه به شرایط امنیتی، امتیازات مادی و معنوی برای زنانی که جذب پولیس می‌شوند، در نظر گرفته شده است.

اکنون ۳۵۰۰ زن در صفوف پولیس کار می‌کنند که فقط یک درصد نیروهای پولیس را تشکیل می‌دهند.

XS
SM
MD
LG