لینک های دسترسی

Breaking News

مذاکرات صلح و تشدید جنگ‌ در افغانستان؛ خالد: هیچگاه تعرض نکرده ایم


وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که هم‌زمان با گفتگوهای صلح، حملات مخالفین مسلح نیز در این کشور افزایش یافته است؛ اما در هیچ موردی نظامیان افغان حمله نکرده اند.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان روز پنجشنبه ۱۷ سپتمبر (۲۷ سنبله) هنگام تسلیم‌گیری چهار فروند طیارۀ جنگی ناتو به قوای هوایی افغان گفت که این تشدید حملات ممکن برای گرفتن امتیاز بیشتر در میز مذاکره باشد.

آقای خالد بدون ارایۀ آمار دقیق گفت که تلفات "دشمن" در این حملات سه چند نیروهای امنیتی بوده است: "به خاطر اینکه صدمه‌ای به مذاکرات بین‌الافغانی نزده باشد، ما تمام وقایع را مطبوعاتی نساختیم. اگر هدف این باشد متاسف استم که برای چانه‌زنی هنوز هم ما خون افغان‌ها را می‌ریزیم".

همچنان سرپرست وزارت دفاع افغانستان تاکید کرد که جانب حکومت طرفدار رسیدن به توافق صلح است؛ اما به طالبان هشدار داد که هرگز پیروز جنگ نخواهند بود.

او گفت: "در حالی که با تمام نیرو از مذاکرات بین‌الافغانی دفاع می‌کنیم؛ ولی با حفظ تمام ارزش‌ها خواهد بود. زمان آن گذشته که زن افغان، دختر افغان در بازار، کوچه یا استدیوم شلاق زده شود".

آقای خالد تاکید کرد که افغانستان بار دیگر به عقب بر نمی‌گردد، نیروهای امنیتی اجازه نمی‌دهند که با ارزش‌های مردم افغانستان در روند صلح معامله شود و طالبان نیز این خیال را از سرشان بیرون کنند.

این در حالی است که هنوز کار روی آجندای مذاکرات صلح در دوحه آغاز نشده است و هیات‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان از یک هفته به این طرف روی اصول رفتاری جلسات هنوز به توافق نرسیده اند.

XS
SM
MD
LG