لینک های دسترسی

Breaking News

یونیسف: کودکان مبتلا به سوتغذیه در افغانستان ۹۰ درصد افزایش یافته‌اند


صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان (یونیسف) می‌گوید که از جون ۲۰۲۱ تا جون ۲۰۲۲ کودکانی مبتلا به سوتغذیه که تحت درمان قرار گرفته اند، نزدیک‌ به‌ دو‌ برابر شده اند.

میلانی گالوین، مسوول بخش سوتغذیه در دفتر یونیسف در افغانستان ناوقت روز سه شنبه نهم اگست (۱۸ اسد) گفت که تا جون سال گذشته، ۳۰‌هزار کودک در افغانستان به دلیل سوتغذیه حاد تحت درمان قرار گرفتند.

اما به گفتهٔ خانم گالوین، این آمار در جون ۲۰۲۲ میلادی به ۵۷هزار کودک افزایش یافته است.

او در تویترش نوشته است: "این افزایش ۹۰ درصدی در طول یک سال است. یونیسف از بهبود آن‌ها با غذا و شیر درمانی، حمایت از شیردهی و آموزش تغذیه برای مادران حمایت می‌کند."

این در حالی است که اخیراً وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان از افزایش واقعات سوتغذیه کودکان زیر سن پنج سال در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفت که از آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی، حدود ۲۰۰هزار مورد این بیماری به ثبت رسیده است.

به گفتۀ این وزارت در این مدت، حدود ۶۰هزار واقعه سوتغذیۀ شدید و ۱۴۰هزار واقعۀ سوتغذیۀ متوسط در سراسر این کشور ثبت شده است.

از سویی هم، یونیسف تعداد مراکز درمانی کودکان مبتلا به سوتغذیۀ شدید را با ۸۸ درصد افزایش از ۱۴۰۰ مرکز به بیش از دوهزار و ۶۰۰ مرکز درمانی، بلند برده است.

علاوه بر این، در حال حاضر ۱۷۱ تیم صحی سیار یونیسف خدمات درمانی را برای کودکان مبتلا به سوتغذیه در سراسر افغانستان ارایه می‌کنند.

یونیسف در حالی از افزایش شمار کودکان ابتلا به سوتغذیه در افغانستان خبر داده است که روز گذشته سازمان جهانی صحت در گزارشی گفت که در این کشور امراض سرخکان، تب کانگو (تب خون دهنده) و تب دیگنی (تب استخوان شکن) شیوع کرده است.

به گفتۀ این سازمان هرچند واقعات سرخکان در این کشور در مقایسه با ماه‌های گذشته کاهش یافته است، اما هنوز هم موارد ابتلا به این بیماری در تمامی ولایات گزارش می‌شود.

سازمان جهانی صحت همچنان گفت که در هفته‌های اخیر، چندین مورد مرگ تب خوندهنده در دست‌کم ۱۳ ولایت افغانستان گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG