لینک های دسترسی

Breaking News

گونهٔ هندی کروناویروس به ۵۰ کشور گسترش یافته است


یک روز پس از اعلام گونهٔ جدید کروناویروس در هند به عنوان نگرانی جهانی، سازمان جهانی صحت روز چهارشنبه ۱۲ می (۲۲ ثور) اعلام کرد که این نوع به ۴۹ کشور دیگر گسترش یافته است.

نگرانی سازمان صحت ملل متحد در مورد نوع B.1.617 در حالی افزایش یافته که هند روز چهارشنبه از ۴۲۰۵ مورد مرگ و ۳۴۸۴۲۱ مورد ابتلا گزارش داد.

هند با ثبت بیش از ۲۳ میلیون مورد ابتلا و بیش از ۲۵۴ هزار مورد مرگ، پس از ایالات متحده، در ردهٔ دوم کشورهایی قرار گرفته که کروناویروس در آن شیوع کرده است.

افزایش عفونت های جدید در دومین کشور پرجمعیت جهان در حالیکه کاهش جدی اکسیجن و بستر در اکثر شفاخانه‌ها محسوس است، فاجعه انسانی را در آنجا ایجاد کرده است.

کارشناسان صحی در هند به این باور اند که تعداد واقعی موارد ابتلا و مرگ و میر در این کشور ممکن است به مراتب بیشتر از آمار رسمی باشد.

ظاهر شدن بیش از ۱۰۰ جسد شناور در دریایی گنگا در هفتهٔ جاری وضعیت را بیش از پیش نگران کننده ساخت.

باوجودیکه هنوز علت مرگ این افراد مشخص نشده است، حدس و گمان‌ها براین است که آنان در اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان باخته اند. کارشناسان صحی ابراز نگرانی کرده اند که کروناویروس می‌تواند از طریق آب آلوده منتقل شود.

فدراسیون جهانی صلیب سرخ می‌گوید موارد کروناویروس در دو هفته گذشته در سراسر آسیا "انفجار کرده است".

صلیب سرخ روز چهارشنبه اعلام کرد که در دو هفتهٔ گذشته ۵.۹ میلیون مورد جدید در منطقه ثبت شده که بیش از مجموع موارد در قاره امریکا، افریقا و اروپا می‌باشد.

الكساندر متیو، مدیر بخش آسیای صلیب سرخ خواستار "همکاری بیشتر جهانی " در تهیه "منابع نجات دهنده، تجهیزات طبی، واكسین و پول" به افراد در معرض خطر شد.آقای متیو گفت: "ما فقط زمانی مصوون استیم که همه مصوون باشند."

سازمان جهانی صحت گفته است که نوع هندی کروناویروس برای بار نخست در دسمبر سال گذشته شایع شد.

در پی شیوع این شکل جهش یافتۀ کروناویروس در هند، شمار زیاد کشورهای جهان محدودیت‌های شدید سیر و سفر به هند را وضع کرده اند.

سازمان جهانی صحت در حال تحقیق است که آیا نوع هندی کروناویروس که به شدت ساری است، افرادی را که از قبل واکسین کووید۱۹ را در یافت کرده اند، نیز مبتلا می‌سازد یا خیر.

این چهارمین نوع کروناویروس است که سازمان جهانی صحت آن را مایه نگرانی جهانی رده بندی کرده است. گونه‌های دیگر کروناویروس که اشکال جهش یافتۀ این ویروس اند در بریتانیا، افریقای جنوبی و برازیل دیده شده است.

XS
SM
MD
LG