لینک های دسترسی

Breaking News

هند اختیارات ویژه کشمیر را فسخ کرد


به دنبال تنش ها میان هند و پاکستان در کشمیر، دهلی جدید، اختیارات ویژه کشمیر را فسخ کرد.

ساعاتی پس از تدابیر شدید امنیتی، امیت شاه، وزیر داخله هند امروز پنجم جولای (۱۴ اسد) به پارلمان این کشور گفت که رییس جمهور فرمانی را امضا کرد که بر اساس آن مادۀ ۳۷۰ فسخ شد. بر اساس این ماده، کشمیر حق داشت قوانین خود را وضع کند و بر سایر امور به استثنای امور خارجی، دفاعی و اطلاعاتی، آزادی کامل داشته باشد.

ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند به جمو و کشمیر، یگانه ایالت با اکثریت مسلمان این کشور، اختیارات ویژه داده بود، اما از این به بعد تمام مواد قانون اساسی هند بر ایالت جمو و کشمیر قابل تنفیذ خواهد بود.

وزارت خارجۀ پاکستان در اعلامیه یی، این اقدام هند را "شدیداً تقبیح" کرده و کشمیر را منطقۀ خواند که به سطح بین المللی منحیث "قلمرو مورد منازعه" به رسمیت شناخته شده است.

این وزارت همچنان گفته است: " هیچ اقدام یک جانبه توسط حکومت هند نمی‌تواند این وضعیت مورد منازعه را تغییر دهد؛ وضعیتی که درج فیصله نامه‌های شورای امنیت ملل متحد است."

بر بنیاد این ماده، شهروندان هند از سایر ایالت های این کشور حق خرید جایداد در جمو و کشمیر را نداشتند اما با لغو این ماده، اکنون هندی ها از سایر ایالت ها می توانند در جمو و کشمیر جایداد خریداری کرده و سرمایه گذاری کنند.

لغو اختیارات ویژه جمو و کشمیر در قانون اساسی هند، اعتراض شدید احزاب مخالف در پارلمان این کشور و همچنین بسیاری سیاستمداران کشمیر تحت کنترول هند را بر انگیخته و انتظار می رود این اقدام دهلی جدید موج تازه خشونت ها را در کشمیر زیر کنترول هند دامن بزند.

کشمیر، میان هند و پاکستان تقسیم شده است، اما هر دو کشور بر آن ادعا ملکیت دارند. هند و پاکستان تا حال دوبار بر سر کشمیر با هم جنگیده اند.

XS
SM
MD
LG