لینک های دسترسی

Breaking News

وزیری: شهروندان هندی در میان کشته شدگان اچین استند


نمای دور از ساحۀ که نیروهای امریکایی بم ۱۰ هزار کیلویی را بر مواضع داعش پرتاب کرد

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز چهار شنبه گفت که در میان ۹۶ جنگجوی داعش که در نتیجه حملۀ "مادر بم ها" بر ولسوالی اچین ولایت ننگرهار کشته شد، شهروندان هندی نیز شامل اند.

دولت وزیری به صدای امریکا گفت که در میان افراد داعشی، ۱۳ تن از افراد مشهور از کشور های هند، پاکستان و ازبکستان شامل می باشد. اما آقای وزیری در مورد شمار دقیق جنگجویان هندی داعش چیزی نگفت.

این اولین بار است که گفته می شوند شهروندان مسلمان هندی در جنگ افغانستان، آنهم با گروه دولت اسلامی یا داعش یکجا شده اند.

در همین حال، یک منبع حکومتی افغانستان گفته است که تا حال هویت دو شهروند هندی به نام های محمد و انلا گیتا تشخیص شده است که در حمله بمی ولسوالی اچین کشته شده اند.

این منبع که نخواست نامش گرفته شود به صدای امریکا گفت که اکثر افراد کشته شدگان را شهروندان پاکستانی تشکیل می دهد.

پنجشنبه گذشته، نیروهای هوایی ایالات متحدۀ امریکا، حوالی ساعت ۷:۳۰ شام بزرگترین بم را که به "مادر بم‌ها" مشهور است، بر پناهگاه‌های داعش در مربوطات ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پرتاب کرد. ارقام وزارت دفاع افغانستان نشان می‌دهد که در این حملۀ بزرگ، به شمول ۱۳ قوماندان داعش، ۹۶ تن از افراد آن گروه کشته شده اند.

پرتاب این بم که بزرگترین بم دست داشتۀ قوای نظامی امریکا می باشد، واکنش های متفاوت را در قبال داشت. حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، پرتاب این بم را محکوم کرد و حتی هشدار داد که دست به کار می شود تا امریکا را از افغانستان بیرون کند.

اما مقامات ارشد افغان گفته اند که این اقدام در همآهنگی با حکومت صورت گرفته است و هدف آن از بین بردن مواضع تندوران داعش بود. تا حال از تلفات غیر نظامیان در این مورد گزارشی در دست نیست.

  • 16x9 Image

    خالد مفتون - واشنگتن

    خالد مفتون، به عنوان تهیه کننده گزارش های تحلیلی و گوینده خبر، کارش را از ابتدای سال ۲۰۱۴ در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. خالد پیشتر از این، حدود ۱۰ سال در رسانه های بین المللی مختلف به شمول خبرگزاری آلمان درکابل و رادیو آزادی در پراگ کار کرده بود. خالد مفتون سند لیسانس حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه کابل دریافت کرده و سند ماستری را در رشته مدیریت عامه از انستیتوت مطالعات بین المللی مونتری کالیفرینای امریکا کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG