لینک های دسترسی

Breaking News

در یک سال گذشته ۱۲ خبرنگار در افغانستان کشته شده اند


کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران افغان گفته است که از نومبر سال گذشته تا کنون ۱۲ خبرنگار در افغانستان کشته شده و ۲۳۰ خبرنگار دیگر با انواع خشونت به شمول لت و کوب، تهدید و توهین روبرو شده اند.

به مناسبت دوم نومبر، روز جهانی ختم مصوونیت از جرایم علیه خبرنگاران، کمیتۀ مصوونیت خبرنگاران افغان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که از مجموع قضایای خشونت علیه خبرنگاران "یک قضیۀ قتل و ۶۷ قضیه خشونت" در زمان حاکمیت طالبان و باقی در زمان حاکمیت حکومت پیشین افغانستان رخ داده است.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان خواستار ایجاد میکانیزم مشخص برای تامین مصوونیت خبرنگاران و رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران به ویژه موارد لت و کوب آنان شده است تا به گفتۀ این نهاد، عاملان این جرایم پیگرد شده و عدالت تامین شود.

همزمان با این، وزارت خارجۀ ایالات متحده نیز به مناسبت روز جهانی ختم مصوونیت از جرایم علیه خبرنگاران گفته است که مطبوعات آزاد و مستقل رهبران را حسابده قرار داده، از حقوق شهروندان پاسبانی کرده و مردم را آگاه نگه‌ می‌دارند.

در اعلامیۀ وزارت خارجۀ امریکا با اشاره به خشونت علیه خبرنگاران در شمار زیاد کشورها، تهدید، آزار و اذیت و خشونت علیه خبرنگاران و رسانه‌ها محکوم شده و گفته شده است که هیچ یک از اعضای مطبوعات نباید به خاطر شغل شان تهدید، اذیت، بازداشت و مورد حملۀ فزیکی قرار گیرند.

در این اعلامیه بر عزم و ارادۀ ایالات متحده برای حمایت از مطبوعات آزاد و جلوگیری از ممانعت غیر عادلانه بر سر راه آنان و نیز حسابده قرار دادن عاملان حمله بر آزادی مطبوعات تاکید شده و از حکومت‌ها خواسته شده است تا کسانی را که خبرنگاران را مورد آزار، تهدید و خشونت قرار می‌دهند، حسابده نگه دارند.

XS
SM
MD
LG