لینک های دسترسی

Breaking News

تلفات پناهجویان در مسیر اروپا افزایش یافته است


اکثر پناهجویان افریقایی و شرق میانه سوار قایق‌های مزدحم و فرسوده راهی سفر پرخطر دریایی به سمت اروپا می شوند

میزان مجموعی مهاجرت از طریق بحیرۀ مدیترانه به اروپا، در مقایسه با سال گذشته نصف شده است، اما تلفات پناهجویان در نه و نیم ماه گذشته در مقایسه با عین زمان در سال گذشته، ۱۵ درصد بیشتر شده است.

سازمان بین المللی مهاجرت گزارش داده است که در سال روان میلادی ۳۶۷۱ نفر به آرزوی رسیدن به اروپا در مسیر پر خطر بحیرۀ مدیترانه ناپدید شده اند. بر اساس آمار نشر شده از اول جنوری تا ۲۳ اکتوبر سال ۲۰۱۵، کم از کم ۳۱۷۵ نفر در بحیرۀ مدیترانه غرق شدند.

مقام‌های سازمان بین المللی مهاجرت گفته اند که دلیل افزایش تلفات پناهجویان در سال روان این است که تنها در یک رویداد در ماه اپریل حدود ۷۵۰ تا ۸۰۰ پناهجوی افریقایی بین ۱۵ تا ۳۰ سال در بحیرۀ مدیترانه غرق شدند.

سازمان بین المللی مهاجرت همچنان گزارش داده است که از جنوری تا ۲۳ اکتوبر سال روان میلادی بیش از ۳۲۸ هزار مهاجر و پناهجو از طریق دریا وارد یونان و ایتالیا شده اند.

حدود ۱۶۹ هزار نفر عمدتاً از سوریه، افغانستان و عراق در جریان سال روان میلادی وارد یونان و ۱۵۳ هزار نفر دیگر که بیشترشان شهروندان کشورهای شمال افریقا اند وارد ایتالیا شده اند.

بر اساس آمار کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان و گزارش سازمان بین المللی مهاجرت سال گذشته از اول جنوری تا اواسط اکتوبر نزدیک به ۶۹۰ هزار نفر از مسیر بحیرۀ مدیترانه وارد اروپا شده بودند.

ادارۀ حفاظت مرزهای اروپا یا فرنتکس گزارش داد که سال گذشته بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار پناهجو به گونۀ غیرقانونی وارد اروپا شدند که اکثر آنان ابتدا به یونان و ایتالیا آمدند و سپس به کشورهای غرب و شمال اروپا سفر کردند.

پس از توافق ترکیه با اتحادیۀ اروپایی برای سد ساختن مسیر حرکت پناهجویان به یونان، مهاجرت میان ترکیه و یونان کاهش یافته است، اما مهاجرت از مسیر لیبیا به ایتالیا کماکان بلند باقی‌مانده است.

XS
SM
MD
LG