لینک های دسترسی

Breaking News

فاجعۀ دیگر در مدیترانه: ۷۰۰ پناهجو ناپدید است


اکثر پناهجویان ناپدید شده شهروندان کشورهای فقیر و جنگزدۀ افریقایی بوده اند

بیم آن می رود که در چند روز گذشته بیش از ۷۰۰ پناهجویی که به گونۀ غیرقانونی سوار بر کشتی‌ها رهسپار اروپا بودند، در بحیرۀ مدیترانه غرق شده باشند.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان یا UNHCR گفته است که تخمیناً ۱۰۰ نفر از یک قایق ناپدید اند. قوای بحری ایتالیا همزمان با جریان عملیات نجات، تصاویر تکاندهندۀ صحنۀ غرق شدن قایق حامل پناهجویان را نشر کرده است.

کارلوتا سامی سخنگویUNHCR به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که ۵۵۰ پناهجوی یک کشتی دیگر که روز پنجشنبه، اندکی پس از حرکت از سواحل غربی لیبیا غرق شد، نیز تا کنون ناپدید اند.

قاچاقبران انسان، پناهجویان را سوار بر کشتی‌های فرسودۀ ماهیگیری به اروپا می فرستند
قاچاقبران انسان، پناهجویان را سوار بر کشتی‌های فرسودۀ ماهیگیری به اروپا می فرستند

سامی از قول سایر پناهجویان گفته است که این کشتی حامل ۶۷۰ پناهجو ماشین نداشت و توسط یک قایق دیگر حامل پناهجویان غیرقانونی کش می شد تا اینکه غرق شد.

سامی گفت که ۲۵ سرنشین کشتی غرق شده توانستند خود را به کشتی اول برسانند، ۷۹ نفر توسط محافظان ساحلی نجات داده شدند و جسد ۱۵ نفر پیدا شد. به گفتۀ سامی متباقی سرنشینان کشتی غرق شده ناپدید اند.

نجات یافته‌گان این رویداد به پولیس گفته اند که زمانی در کشتی بدون ماشین آب داخل شد و هشت ساعت تلاش سرنشینان آن برای تخلیۀ آب نتیجه نداد، تا آنکه کشتی کاملاً زیر آب فرورفت.

سال گذشته نیز غرق شدن قایق‌های حامل پناهجویان در بحیرۀ مدیترانه نزدیک به ۴۰۰۰ قربانی گرفت
سال گذشته نیز غرق شدن قایق‌های حامل پناهجویان در بحیرۀ مدیترانه نزدیک به ۴۰۰۰ قربانی گرفت

شاهدان این رویداد گفته اند که پناهجویانی که در عرشۀ کشتی سوار بودند خود را به آب انداختند که از میان آنان تنها ۹۰ نفر شان نجات یافت، اما به گفتۀ نجات یافته‌گان ۳۰۰ نفری که در غرفه های تحتانی کشتی بودند، همه غرق شدند.

جزایر جنوب ایتالیا مقصد اصلی تعداد بی شمار قایق‌های حامل پناهجویان است که به گونۀ قاچاق از لیبیا رهسپار این سفر پر خطر دریایی می شوند. اکثر آنان شهروندان کشورهای فقیر و جنگزده اند که آروزی کار و زنده‌گی بهتر در اروپا را دارند.

سال گذشته، بیش از ۳۷۷۰ پناهجو که سوار بر کشتی‌های فرسوده از سواحل غربی افریقا به سمت یونان و ایتالیا در حرکت بودند، در آبهای بحیرۀ مدیترانه غرق شدند.

XS
SM
MD
LG