لینک های دسترسی

Breaking News

ایران از بازداشت هشت شهروند خارجی در پیوند به حمله بر زیارت شاه‌چراغ خبر داد


زیارت شاه‌چراغ یکی از مقدس‌ترین اماکن مذهبی شیعیان در جنوب ایران به شمار می‌رود

نیروهای امنیتی ایران هشت شهروند خارجی را به ظن حملهٔ اخیر بر زیارت شاه چراغ و کشته شدن یک نفر در این رویداد بازداشت کرد.

ایرنا،‌ خبرگزاری دولتی ایران،‌ روز دوشنبه ۱۴ اگست (۲۳ اسد) در این خصوص خبر داد، اما در مورد هویت این شهروندان خارجی معلوماتی ارایه نکرد.

اما خبرگزاری میزان، ارگان نشراتی قوهٔ قضاییهٔ ایران گفته است که فرد مهاجم که اکنون در بازداشت پولیس به سر می‌برد، رحمت‌الله نوروزوف نام داشته و شهروند تاجیکستان است.

به نقل از ایرنا، در گلوله باری روز یکشنبه در زیارت شاه چراغ در شهر شیراز هشت نفر دیگر زخمی شدند که به گفتهٔ مقام‌های صحی، وضعیت یکی از زخمی شدگان وخیم است.

تا اکنون هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به دوش نگرفته است، اما محمد هادی ایمانیه، والی فارس ایران، گروه دولت اسلامی (داعش) را مسوول این حمله قلمداد کرده است.

ایمانیه به تلویزیون دولتی ایران گفت که مهاجم قصد داشت به خاطر اعدام دو تروریستی که حملهٔ مشابهی را سال گذشته بر زیارت شاه‌ چراغ انجام داده بودند، انتقام‌جویی کند.

حکومت ایران به تاریخ هشتم جولای (۱۷ سرطان) دو شهروند افغانستان را در پیوند به گلوله‌باری سال گذشته بر زیارت شاه‌چراغ‌ در محضر عام اعدام کرد. در آن حمله کم از کم ۱۳ نفر کشته و ۳۰ نفر دیگر زخمی شدند.

در همین حال، احمد وحیدی،‌ وزیر داخلهٔ‌ ایران روز دوشنبه در جریان دیدار از محل گلوله‌باری روز یکشنبه به تلویزیون دولتی آن کشور گفت که "تروریستان" با یک شبکهٔ فعال در داخل ایران هماهنگی داشتند.

زیارت شاه چراغ که مقبرهٔ احمد، برادر امام رضا، هشتمین امام شیعیان، در آن موقعیت دارد، یکی از مقدس‌ترین امکان مذهبی در جنوب ایران به شمار می‌رود.

گروه

XS
SM
MD
LG