لینک های دسترسی

Breaking News

ایران ادعای اسراییل را در بارۀ انبار سلاح اتمی تهران رد کرد


آرشیف: محمد جواد ظریف، وزیرخارجۀ ایران

وزیرخارجۀ ایران، اتهامات صدراعظم اسراییل را علیه تهران، در جریان سخنرانی در مجمع عمومی ملل متحد رد کرده آن را "اتهام زشت" خواند.

محمد جواد ظریف، این اظهارات را پس از آن بیان داشت که بینیامین نتنیاهو روز پنجشنبه در نشست عمومی ملل متحد گفت که ایران یک "ذخیره گاه سری سلاح اتمی" در حومۀ تهران دارد و از بازرس های ملل متحد خواست به بررسی آن محل بپردازند.

تاهنوز روشن نیست که ادعای نتنیاهو، روشنی تازه یی است بر آنچه بازرسان ملل متحد از آن آگاهی دارند، یا اینکه صدراعظم اسراییل می خواهد ثابت سازد که ایران توافق هسته یی ۲۰۱۵ را نقض می کند.

شبکۀ خبری ایرنای ایران گزارش می دهد که آقای ظریف، صدراعظم اسراییل را "دروغگوی" خوانده که دروغ گفتنش را "متوقف نمی سازد."

از جانب دیگر، محمد جوادظریف در پیام تویتری نگاشته است که اسراییل تنها کشوری است که برنامه یی "اعلام ناشده یی" اتمی در منطقه دارد و بایست آن را در محضر بازرسان بین المللی باز کند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران گفت که اتهامات بنیامین نتنیاهو دور از انتظار نبود و ارزش ندارد در باره اش صحبت کرد.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجۀ ایران اظهارات نتنیاهو را به باد تمسخر گرفته گفت که رهبر اسراییل را باید برخی افراد به شدت توصیه کرده باشند.

بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسراییل
بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسراییل

همچو اظهارات بنیامین نتنیاهو در گذشته نیز سابقه داشته است. در سال ۲۰۱۲ وقتی در برابر حضار در ملل متحد در بارۀ برنامۀ اتمی ایران صحبت می کرد، کارتونی از یک بم را به نمایش گذاشته بود.

از جانب دیگر، صدراعظم اسراییل حین سخنرانی در مجمع عمومی ملل متحد یک تصویری را نشان داد و آن را فابریکۀ تولید راکت خواند که توسط گروه حزب الله لبنان در منطقۀ غیرنظامی شهر بیروت، پایتخت لبنان اداره می شود.

در پاسخ به این اظهارات آقای نتنیاهو، جبران بسیل، وزیرخارجۀ لبنان در پیام تویتری نگاشته است که اسراییل "جعل کاری" کرده می خواهد با استفاده از سکوی بین المللی مجمع ملل متحد لبنان را تحت حمله قرار دهد.

اردوی اسراییل گفته است که حزب الله لبنان تلاش می ورزد زیربنای مبدل ساخت میزایل را د نزدیکی میدان هوایی رفیق حریری در شهر بیروت، ایجاد کند.

این درحالیست که روز جمعه ده ها مظاهره کننده در تهران به جاده های برآمده و علیه اظهارات بنیامین نتنیاهو، صدراعظم اسراییل در بارۀ انبار سری سلاح اتمی ایران دست به اعتراض زدند.

برخی از مظاهره کنندگان به اسوشیتدپرس گفتند که دلیل ادعا های صدراعظم اسراییل "عدم به رسمیت شناختن اسراییل به عنوان یک کشور از سوی ایران است".

XS
SM
MD
LG