لینک های دسترسی

Breaking News

تحریم‌های جدید امریکا بر ایران؛ تهران آن را 'بی ثمر و تکراری' خواند


ایران تحریم جدید ایالات متحده امریکا را بالای چند مقام ایرانی نشانۀ نارسایی کامل تحریم های قبلی واشنگتن علیه جمهوری اسلامی خواند.

تلویزیون دولتی ایران روز پنجشنبه ۲۱ می (اول جوزا) به نقل از عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گزارش داد که این تحریم‌ها "بی ثمر و تکراری" اند.

ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه تحریم هایی را بر چند مقام ایرانی از جمله وزیر داخله ایران صادر کرد و آنان را به دست داشتن در قضایای جدی سوء استفاده از حقوق بشر متهم کرد.

وزارت مالیۀ امریكا گفته است که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر داخله ایران به نیروهای انتظامی ایران اجازه استفاده از نیروی كشنده در پاسخ به اعتراضات ضد دولتی ماه نومبر را داده که منجر به كشته شدن معترضان از جمله ۲۳ معترض زیرسن شده است.

صدها جوان ایرانی طبقه متوسط و کارگر روز ۱۵ نوامبر به جاده ها برآمدند تا علیه تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت مواد سوخت اعتراض کنند. این اعتراضات زمانی سیاسی شد، که معترضان تصاویر مقامات ارشد را سوختانده و خواستار استعفای مقام‌ها شدند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر مذهبی ایران اعتراضات را "توطیه بسیار خطرناک" دشمنان ایران خواند و آنرا محکوم کرد.

یک وبسایت مخالفان حکومت ایران در ماه جنوری اعلام کرد که حداقل ۶۳۱ نفر در جریان اعتراضات ماه نومبر کشته شدند اما عفو بین الملل مستقر در لندن گفت که بیش از ۳۰۰ نفر طی آن اعتراضات کشته شده اند.

هر دو رقم در حالی توسط مقام های جمهوری اسلامی رد شده است، که حکومت ایران هنوز ارقام کشته شدگان اعتراضات را اعلام نکرده است. دستگاه قضایی ایران ده ها معترض را به حبس طولانی محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG