لینک های دسترسی

Breaking News

ایران 'تجهیزات و وسایط نظامیان پیشین افغان' را به طالبان برگرداند


وزارت خارجۀ حکومت طالبان می‌گوید که ایران تجهیزات و وسایط نظامیان پیشین افغان را که هنگام سقوط حکومت پیشین به آن کشور برده شده بود، برگردانده است.

این وزارت امروز چهارشنبه هشتم جون (۱۸ جوزا) با فرستادن اعلامیه‌ای به خبرنگاران گفته است که این وسایط در نتیجۀ "تماس‌های دوامدار" مسوولان طالبان و ایران به این گروه واگذار شده است.

در اعلامیه آمده است: "از جملۀ (تجهیزات و وسایط) به شمول برخی سلاح سبک و سنگین، هاموی، رنجر، وسایط آتش‌نشانی، ده‌ها عراده وسایط دوباره به حکومت افغانستان سپرده شد."

وزارت خارجۀ حکومت طالبان افزوده که این "اقدام مثبت" دولت ایران روابط میان دو کشور را بیشتر تقویت خواهد کرد.

مقامات طالبان در هرات گفته اند که این وسایط سه‌شنبه شب از ایران وارد خاک افغانستان شده و در اختیار این گروه قرار گرفته است.

آژانس دولتی باختر که زیر نظر طالبان فعالیت می‌کند، گفته است که در میان این وسایط و تجهیزات، شش تانک هاموی، شش موتر رنجر، ۱۷ موتر تیزرفتار، یک لاری نظامی، یک موتر اطفاییه و یک موترسایکل نظامی شامل است.

خبرگزاری باختر گزارش داده است که ۵۷ میل کلاشینکوف، ۳۹ میل راکت انداز، ۴۲ میل پیکا، هفت میل دهشکه، یک میل زیکویک و ده میل اسلحۀ لیزری نیز شامل تسلیحات برگردانده شده از ایران است.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، بسیاری از نظامیان پیشین با تجهیزات شان به ایران، اوزبیکستان و تاجیکستان فرار کرده بودند.

وزارت دفاع امریکا پیش از این گفته بود که ۴۶ طیاره در اوزبیکستان و ۱۸ طیاره در تاجیکستان وجود دارد که شامل هیلیکوپترهای Mi-17 UH-60 و همچنین طیاره‌های بال ثابت PC-12، C-208، AC-208 و A-29 می‌باشند.

مقامات اوزبیکستان گفته اند که طیاره‌های قوای هوایی افغانستان که توسط پیلوت‌های حکومت پیشین این کشور به اوزبیکستان آورده شده اند، ملکیت ایالات متحده است و به طالبان داده نمی‌شوند.

یش از این ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان به تاریخ ۱۱ جنوری (۲۱ جدی) به تاجیکستان و اوزبیکستان هشدار داد تا طیاره‌ها و هیلیکوپتر‌های این کشور را برگردانند.

ملا یعقوب گفت که از این کشور‌ها می‌خواهد تا در این راستا اقدام کنند، زیرا هیچ کشور حق ندارد که طیاره‌ها و هیلیکوپتر‌های افغانستان را نزد خود نگهدارد یا از آن استفاده کند، در غیر‌‌ آن طالبان دست به اقدام تلافی‌جویانه خواهد زد.

XS
SM
MD
LG