لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: به احیای توافق‌ هسته‌ای مصمم استیم 


وزارت خارجهٔ ایران می‌گوید که برای توافق با قدرت‌های جهانی روی احیای توافق‌ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ در جریان مذاکراتی که امروز ۲۹ نومبر (هشتم قوس) در ویانا آغاز می‌شود، کاملاً مصمم است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایران به خبرنگاران گفت که هیات این کشور در انتظار مذاکرات مثمر است.

او افزود: "هیات مذاکره کننده ایران با عزم و ارادهٔ جدی برای رسیدن به اصول یک توافق وارد وین شده است و به گفتگوهای نتیجه محور فکر می‌کند...ما با اراده جدی، عزم واقعی و حسن نیت در مذاکرات حضور پیدا کرده ایم و امیدواریم طرف های مقابل نیز بر همین اساس به وین آمده باشند."

بر اساس توافق هسته‌ای ایران که در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شد، برخی از تعزیرات اقتصادی غرب علیه ایران لغو شد و در عوض تهران تعهد کرد تا غنی سازی یورانیم خود را که از آن در ساختن سلاح هسته‌ای کار گرفته می‌شود، محدود کند.

اما این توافق پس از آن رو به پاشیدن نهاد که دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ به گونهٔ یک جانبه از آن بیرون شد و تعزیرات اقتصادی را دوباره بر ایران وضع کرد.

یک سال پس از آن، تهران در اقدام تلافی‌جویانه، فعالیت‌های هسته‌ای خویش را بر خلاف موارد توافقنامه افزایش داد.

مذاکرات ویانا از ماه جون به اینسو متوقف بود و حکومت جدید ایران به رهبری ابراهیم رییسی برای چند ما تقاضا‌های آغاز مجدد مذاکرات را نادیده گرفته بود.

اما آقای خطیب‌زاده تلویحاً ایالات متحده متحده را به عدم تمایل به پیشرفت مذاکرات متهم کرد.

او افزود: "امریکایی ها مذاکرات را طویل کردند و برخی از بن بست‌ها را برای حصول توافق ایجاد کردند. اگر آن‌ها در این دور از مذاکرات برای رفع بن‌بست‌ها نیایند و عزم جدی برای رفع تحریم‌ها نداشته باشند شرایط سختی خواهیم داشت."

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، در سخنرانی خود در اجلاس مجمع عمومی ملل متحد تاکید کرد که واشنگتن برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد است.

آقای بایدن گفت که امریکا می‌خواهد با استفاده از دپلماسی و روش‌های دیپلماتیک، مسایل هسته‌ای ایران را مورد توجه قرار دهد و اگر ایران به رعایت کامل توافق هسته‌ای باز گردد، ایالات متحده نیز به این توافق ملحق خواهد شد.

XS
SM
MD
LG