لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: در صورت رفع تعزیرات به توافق هسته‌ای دست خواهیم یافت


حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجهٔ ایران

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران می‌گوید که کشورش خواستار رفع تعزیرات اقتصادی است.

آقای عبداللهیان روز جمعه ۲۶ نومبر ( ۵ قوس) در صحبت تلیفونی با جوزپ بورل، مسوول روابط خارجی اتحادیه اروپا در پیوند به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران گفت که اگر طرف‌های دخیل در این مذاکره آماده برگشت به تعهدات کامل شان و برداشتن تعزیرات باشند، می‌توان به یک توافق خوب و فوری دست یافت.

اظهارات وزیر خارجه ایران در حالی بیان می‌شود که قرار است تا دو روز دیگر مقام‌های ایرانی و امریکایی مذاکرات غیر مستقیم را به خاطر احیای توافقنامه هسته‌ای ایران در ویانا، پایتخت اتریش از سر گیرند.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که مذاکرات ویانا در مورد مسایل هسته‌ای نخواهد بود، بلکه این مذاکرات به خاطر پیوستن مجدد امریکا به توافقنامه هسته‌ای ایران برگزار می‌شود.

انتقاد روسیه

روسیه از تهدید ایران توسط امریکا در اداره بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کرد.

امریکا روز پنجشنبه ۲۵ نومبر (۴ قوس) هشدار داد که اگر ایران همکاری خود را با اداره بین‌المللی انرژی اتمی بهبود نبخشد، تهران با واکنش واشنگتن در این اداره روبرو خواهد شد.

اما میخایل اولانوف، نمایندهٔ روسیه در اداره بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۲۶ نومبر (۵ قوس) گفت که این گونه اظهارات امریکا برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران، مفید تمام نخواهد بود.

در این حال، ایران اداره بین‌المللی انرژی اتمی را به جانب‌داری از غرب متهم کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت که این اداره آن طوری که ایجاب می‌کند، با ایران برخورد نمی‌کند و تحت نفوذ کشورهای قدرتمند است.

XS
SM
MD
LG