لینک های دسترسی

Breaking News

ایران انستاگرام را نیز تهدید کرد


حکومت ایران تهدید کرده است که اگر شبکۀ اجتماعی انستاگرام با جمهوری اسلامی ایران همکاری نکند، فلتر خواهد شد.

سید ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس شورای عالی فضای مجازی ایران گفته است که شبکه های اجتماعی که در ایران فعالیت می‌کنند باید "مسوولیت‌‌پذیری داشته باشند و هر وقت لازم بود هویت کاربران‌ را به نهادهای مسوول" افشا کنند.

آقای فیروزآبادی به اشاره به فلتر شدن شبکۀ اجتماعی تلگرام در ایران گفت که اگر انستاگرام در این مورد با حکومت همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار میشود.

حکومت ایران در پی اعتراضات سال گذشتۀ مردم آن کشور، شماری از شبکه های اجتماعی را فلتر کرد. در پی این اقدام، ایالات متحده و شماری از نهادهای حقوق بشری، حکومت ایران را به ممانعت از دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و سرکوب آزادی بیان متهم کردند.

نهادهای امنیتی و قضایی ایران مدافع فلتر کردن شبکه های اجتماعی در ایران اند و فشار این نهادها و ملاهای سنتی و در ادامه، صدور حکم یک محکمۀ ایران برای فلترکردن پیام‌های شبکه های اجتماعی، منجر به فلتر شدن شبکۀ پرطرفدار "تلگرام" در ایران شد.

پیش از این، شماری از شبکه های بزرگ اجتماعی مانند فیسبوک، تویتر و الفابت -که گوگل بخشی از آن است- در ماه اگست حساب صد ها کاربر شهروندان ایرانی را بسته کردند. دلیل عمدۀ مسدود کردن حساب این کاربران رسانه های اجتماعی، جلوگیری از تبلیغات حکومت ایران عنوان شد.

در تازه ترین مورد کشیدگی حکومت ایران با شبکه های اجتماعی، محمد جواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران روز دوشنبه (۱۷ اگست) با انتقاد از تویتر گفته است که این رسانۀ اجتماعی حساب شماری از کاربران شهروندان ایرانی را بسته کرده و در عین حال به آنعده از کاربران تویتر که مخالف حکومت ایران اند و از حمایت ایالات متحده برخوردار اند، اجازۀ فعالیت در این رسانۀ اجتماعی می دهد.

XS
SM
MD
LG