لینک های دسترسی

Breaking News

گروه‌های مسلح عراقی به خواست ایران حمله بر نیروهای امریکایی را متوقف کردند - رویترز


گروهی از شبه نظامیان حشد الشعبی در حال رسم گذشت نظامی در عراق
گروهی از شبه نظامیان حشد الشعبی در حال رسم گذشت نظامی در عراق

خبرگزاری رویترز از قول منابع متعدد ایرانی و عراقی گزارش داده است که سفر فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به بغداد، پایتخت عراق، منجر به توقف حملات گروه‌های شبه نظامی حامی تهران بر نیروهای امریکایی در عراق شده است.

به گفتهٔ این منابع، این تحول نشانه‌ای از تمایل تهران برای جلوگیری از درگیری گسترده‌تر در منطقه است.

اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسدران ایران، به تاریخ ۲۹ جنوری (۹ دلو) به عراق سفر کرد و در میدان هوایی بغداد با فرماندهان چند گروه شبه نظامی ملاقات کرد. این سفر قاآنی در کمتر از ۴۸ ساعت پس از زمانی به وقوع پیوست که واشنگتن این گروه‌ها را مسوول کشته شدن سه سرباز امریکایی در اردن خواند.

طبق اظهارات این منابع، قاآنی، در محلی نزدیک به میدان هوایی بغداد که در آن چهار سال قبل، قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، در یک حمله توسط طیارهٔ بی‌سرنشین ایالات متحده، کشته شد، ابراز داشت که کشتن امریکایی‌های بیشتر، خطر واکنش سنگین ایالات متحده را با خود به همراه دارد.

قاآنی از شبه نظامیان تحت حمایت ایران خواست تا برای جلوگیری از حملات ایالات متحده بر فرماندهان ارشد این گروه‌ها، تخریب تاسیسات زیربنایی و یا انتقام مستقیم از ایران، این حملات را متوقف سازند.

یک روز پس از سفر قاآنی به بغداد، گروه کتایب حزب‌الله از تعلیق حملات این گروه بر نظامیان امریکایی در عراق و سوریه خبر داد. یک عضو یک گروه مسلح عراقی هسمو با ایران به رویترز گفت که بدون مداخلهٔ مستقیم قاآنی، ممکن نبود که کتایب حزب‌الله به تعلیق حملات راضی شود.

طبق معلومات منابع، از تاریخ چهارم ماه فبروری بدین سو، هیچ گونه حمله‌ای بر نیروهای امریکایی در عراق و سوریه صورت نگرفته است، در حالیکه دو هفته قبل از سفر قاآنی، بیش از ۲۰ حمله علیه نیروهای امریکایی، با افزایش خشونت از سوی این گروه ها در مخالفت به جنگ اسراییل با حماس، به وقوع پیوست.

قاآنی و نیروی قدس، بازوی سپاه پاسداران ایران تلقی می‌شوند که با گروه‌های شبه نظامی و تندروان مسلح از لبنان تا یمن در تماس اند و کار می‌کنند.

خبرگزاری رویترز خواهان اظهار نظر و واکنش نیروی قدس و گروه کتایب حزب‌الله و دیگر گروه های شبه نظامی در مورد این سفر شد، اما هیچ‌ یکی از آنان تا کنون به پرسش این خبرگزاری پاسخ نداده اند.

حکومت ایالات متحده نیز تاکنون به سفر قاآنی به عراق و درخواست وی برای کاهش حملات بر نیروهای امریکایی، واکنشی نشان نداده اند.

گروه

XS
SM
MD
LG