لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار ایران در بارۀ امنیت پایگاه های امریکا در منطقه 


فرمانده سپاه پاسداران گفته است که در صورت وضع تحریم‌ها، امریکا پایگاه های خود را ۲۰۰۰ کیلومتر دورتر نقل مکان دهد

ایران هشدار داده است که اگر ایالات متحدۀ امریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را درج فهرست سازمان‌های دهشت افگن کند و تحریم‌های بیشتری را بر تهران وضع کند، پایگاه های نظامی امریکا در منطقه با خطر روبرو خواهد شد.

قصر سفید روز جمعه گفت که دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا استراتیژی جدید امریکا را در قبال ایران که توأم با واکنش واشنگتن به آزمایشات اخیر میزایل های ایران، حمایت آن کشور از "دهشت افگنی" و فعالیت‌های سایبری جمهوری اسلامی می‌باشد، اعلام خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از رسانۀ دولتی ایران از قول محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران، گزارش داده است که در صورت تصویب تحریم‌های جدید امریکا بر ایران، ایالات متحده باید پایگاه های نظامی خود را در منطقه ۲۰۰۰ کیلومتر دورتر انتقال دهد. مسافت ۲۰۰۰ کیلومتر اشاره به برد میزایل‌های ایران است.

این مقام سپاه پاسداران ایران به کدام پایگاه مشخص نظامیان امریکایی اشاره نکرد، اما نظامیان یا پایگاه های ایالات متحده در افغانستان، ترکیه، کویت، بحرین و قطر مستقر است که همه در نزدیکی ایران قرار دارند.

آقای جعفری همچنان گفته است که وضع تحریم‌های جدید امریکا بر ایران، روزنۀ گفتگوهای بیشتر تهران را با واشنگتن خواهد بست. او همچنان گفته است که در صورت درج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های دهشت افگن، این سازمان اردوی امریکا را در هر نقطۀ جهان به ویژه در شرق میانه مانند گروه دولت اسلامی تلقی کرده و بر ضد آن عمل خواهد کرد.

سپاه پاسداران قویترین نیروی امنیتی داخلی و خارجی ایران است. لشکر قدس، بخش استخبارات خارجی سپاه پاسداران و شاخۀ شبه نظامی سپاه، برخی افراد و نهادهای مرتبط با سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های دهشت افگن شامل است، اما ساختار کلی سپاه پاسداران از دید ایالات متحده دهشت افگن تلقی نمی‌شود.

فرمانده سپاه پاسداران همچنان گفته است که اگر ایالات متحده توافق هسته‌ای میان تهران و شش قدرت جهان را زیرپا کند، ایران قابلیت‌های دفاعی خود، به شمول برنامۀ انکشاف میزایل را افزایش خواهد داد.

بر اساس توافق هسته‌ای میان ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد – ایالات متحده، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه- به اضافۀ آلمان، تهران توافق کرده است تا در بدل رفع تحریم‌های اقتصادی غرب، برنامۀ جنجالی هسته‌ای خود را محدود کند.

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام امریکایی گزارش داده است که رئیس جمهور ترمپ در آیندۀ نزدیک توافق هسته‌ای ایران را لغو اعلام خواهد کرد. آقای ترمپ پیش از این نیز این توافق را بدترین معاملۀ تاریخ خوانده بود. هرچند مفتشین سازمان ملل متحد گفته اند که ایران بر اساس توافق هسته‌ای عمل کرده است.

در صورتیکه حکومت آقای ترمپ تایید نکندکه ایران به مندرجات توافق هسته‌ای پابند است، کانگرس ایالات متحده در جریان ۶۰ روز در مورد وضع تحریم‌های جدید بر جمهوری اسلامی تصمیم خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG