لینک های دسترسی

Breaking News

خامنه ای: ایران در 'رویارویی با امریکا برنده' است


علی خامنه ای، رهبر مقتدر ایران، در آستانۀ چهلمین سالگرد حمله بر سفارت ایالات متحده در تهران، گفت که کشورش "در ۴۰ سال رویارویی با امریکا، جناح برنده" است.

علی خامنه ای روز شنبه گفت که باوجود جنگ های نظامی، اقتصادی و تبلیغاتی که از جانب ایالات متحده در چهار دهۀ اخیر علیه ایران انجام شده است، ایالات متحده جناح شکست خورده است و جمهوری اسلامی "پیروز" بوده است.

رهبر جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد که "امریکای امروز از امریکا ۴۰ سال قبل که انقلاب [ایران] به پیروزی شد، به مراتب ضعیف تراست. قدرت امریکا رو به افول است. نکتۀ مهم این است."

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۸ میلادی، نظام جدید در ایران با شعار "نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی" کارش را آغاز کرد، شعاریکه روابط تهران را با جهان تغییر داد. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، روابط میان ایالات متحده و ایران به صورت فوری متوقف نشد.

بین فبروری ۱۹۷۹ تا اوایل نوامبر همان سال، دو کشور تلاش کردند تا روابط خود را به حالت عادی برگردانند. اما زمانیکه به تاریخ ۲۲ اکتوبر ۱۹۷۹، ایالات متحده به محمد رضا شاه پهلوی، شاه مخلوع ایران، اجازۀ ورود به امریکا را داد تا در آن کشور تداوی شود، این اقدام سبب شد تا مقامات تازه به قدرت رسیدۀ جمهوری اسلامی ایران، آن را به مثابۀ یک "پلان بزرگتر امریکا" تلقی کنند— یعنی تلاش و حمایت ایالات متحده امریکا مبنی بر برگشت شاه سابق به ایران.

در نهایت در چهارم نوامبر سال ۱۹۷۹ میلادی، محصلین ایرانی در تهران، بر سفارت ایالات متحده حمله ور شده و ۵۲ دیپلومات امریکایی را برای ۴۴۴ روز گروگان گرفتند و از آن به بعد، روابط میان واشنگتن و تهران هموار پر تنش بوده است.

با وجود ادعای آقای خامنه ای مبنی بر برنده شدن کشورش در مقابل ایالات متحده، پس از خروج امریکا از برجام، اقتصادی ایران در حالت بد قرار گرفته و ارزش واحد پولی آن کشور هم در مقابل ارز های خارجی به خصوص دالر امریکایی کاهش قابل ملاحظه یافته است.

علاوه بر آن، وضعیت بد اقتصادی در آن کشور موجب اعتراضات مردمی در سراسر ایران را افزایش یافت، وضعیتی که به باور شماری از کارشناسان ایران، مقامات جمهوری اسلامی را تحت "فشار بی سابقه" قرار داده است.

XS
SM
MD
LG