لینک های دسترسی

Breaking News

تظاهرات در عراق به خاطر 'قتل ناموسی' یک دختر یوتیوبر توسط پدرش


شماری از فعالان عراقی روز یکشنبه پنجم فبروری (۱۶ دلو) با راه اندازی تظاهرات در نزدیکی شورای عالی قضایی عراق در شهر بغداد خواستار ایجاد و انفاذ قانون برای رسیدگی به قضایای خشونت‌های خانوادگی شدند.

تظاهرات درست یک هفته پس از کشته شدن طیبه العلی، بانوی جوان یوتیوبر عراقی توسط پدرش، راه اندازی شد. وزارت داخلهٔ عراق گفته است که طیبهٔ ۲۲ ساله به تاریخ ۳۱ جنوری در ولایت دیوانیه توسط پدرش کشته شد.

سعد من، سخنگوی وزارت داخلهٔ عراق گفته است که پدر طیبه خود را به پولیس تسلیم کرده و اعتراف کرده که دخترش را کشته است.

نیروهای امنیتی عراق نگذاشتند که معترضان در مقابل ساختمان شورای عالی قضایی عراق تجمع کنند و آنان در عوض در یک جادهٔ منتهی به این نهاد قضایی راه‌پیمایی کرده و شعارهای "قتل ناموسی را متوقف کنید" و "قاتل طیبه به کیفر رسانده شود" را سر می‌دادند.

روزی حمید، یکی از فعالان معترض به خبرگزاری فرانس‌پرس گفت: "ما خواستار قانون برای محافظت زنان استیم،‌ به ویژه خواستار قوانین بر ضد خشونت‌های خانوادگی استیم.‏ به خاطر اعتراض به قتل طیبه و دیگران اینجا جمع شده‌ایم. قربانی بعدی کی خواهد بود؟"

لینا علی، معترض دیگر گفت: "به خاطر اعتراض در برابر خشونت فزایندهٔ خانوادگی و قتل‌های زنان، از حرکت باز نخواهیم ایستاد."

پولیس ولایت دیوانیهٔ عراق گفته است که طیبه العلی از سال ۲۰۱۷ به اینسو در ترکیه زندگی می‌کرد و هنگامی که برای دیدار از عراق به آن کشور سفر کرد، از سوی پدرش کشته شد.

طیبه در کانال یوتیوب خود ویدیوهای زندگی شخصی‌اش را نشر می‌کرد که در اغلب این ویدیوها نامزد وی نیز دیده می‌شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که پدر طیبه با سبک زندگی وی در ترکیه مخالفت داشته و پیش از آنکه دخترش را به قتل برساند با وی مشاجرهٔ لفظی داشته است.

XS
SM
MD
LG