لینک های دسترسی

Breaking News

زنان در پاکستان برای داعش پول جمع می کنند


حکومت پاکستان می گوید که داعش تهدید جدی به آن کشور نیست.

پولیس در شهر کراچی پاکستان روز دو شنبه در تلاش دستگیری یک شبکۀ زنان عملیات را آغاز کرد که ادعا می شود آنان برای گروه دولت اسلامی پول جمع آوری می کنند.

راجا عمر خطاب رئیس ادارۀ مبارزه با تروریزم ایالت سند گفته است که عملیات برای دستگیری این زنان پس از آن آغاز شد که پولیس تمویل کنندۀ حملۀ ماه می بر بس حامل زایران شیعه را بازداشت کرد.

حمله بر بس زایران شیعه که ۴۴ کشته برجاگذاشت، نخستین مورد خشونت گروه دولت اسلامی در پاکستان بود که عمال آن گروه رسماً مسوولیت آن را به عهده گرفتند.

آقای خطاب گفت که مظنون حمله بر بس شیعیان که عادل مسعود بت نام دارد و هفتۀ گذشته بازداشت شد، در اعترافات خود به پولیس گفته است که همسرش یک سازمان دینی را به نام "الذکر اکادمی" در شهر کراچی تاسیس کرده است.

این مقام پولیس پاکستان گفت که نهاد یاد شده هیچ تشکیلات و دفتر ندارد، فقط گروه ۲۰ نفری زنان از مردم به نام خیرات و صدقه پول جمع آوری کرده و سپس آن را در اختیار عمال داعش قرار می دهند.

او گفت که این زنان همه از خانواده های نسبتاً متمول و تحصیل یافته بوده و حافظه های سیار کمپوتر (فلش دسک) را که حاوی ویدیوهای داعش و تبلیغات به طرفداری از سازمانهای دهشت افگنی می باشد، میان مردم توزیع می کنند.

راجا عمر خطاب گفت که این زنان همچنان زمینۀ ازدواج را میان طرفداران گروه دولت اسلامی فراهم می ساختند.

پاکستان از یک دهه به اینسو درگیر جنگ با تندروان اسلامی به شمول القاعده و تحریک طالبان پاکستانی است که این نبرد تا کنون جان ده ها هزار نفر را گرفته است.

اینک نشانه هایی به نظر می رسد که طرفداری از داعش حتا در میان مردم ثروتمند و تحصیل یافتۀ پاکستان که از اندیشۀ جهاد جهانی الهام گرفته اند، رو به افزایش نهاده است.

مقامهای پاکستانی می گویند که گروه دولت اسلامی تهدید جدی را متوجه پاکستان نساخته است، با اینحال رئیس پولیس ایالت سند که کراچی مرکز آن است، ماه اکتوبر به یک کمیتۀ پارلمان پاکستان گفت که حمله بر بس زایران شیعه در کراچی کار داعش بود و نیز اینکه ۱۴ نفر به ظن ارتباط با این گروه در ایالت سند دستگیر شده است.

XS
SM
MD
LG