لینک های دسترسی

Breaking News

کشورهای اسلامی: ثبات پایدار افغانستان با ایجاد دولت فراگیر تضمین می‌شود


وزیران خارجۀ کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در بیانیه‌ای مشترک بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کردند.

چهل‌وهشتمین نشست سازمان همکاری‌های اسلامی روزهای سه شنبه و چهارشنبۀ همین هفته در اسلام‌آباد برگزار شد.

اعضای این سازمان در اعلامیه‌ای مشترک با اشاره به تعهد قوی به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و اتحاد افغانستان گفته اند: "ما اذعان می‌داریم که صلح و ثبات پایدار در افغانستان تنها از طریق تشکیل یک دولت فراگیر، گسترده و با مشارکت تمام اقوام افغان تضمین می‌شود."

شرکت کنندگان این نشست بر اهمیت احترام کامل به حقوق بشر همۀ افغان‌ها، از جمله زنان، کودکان و اقلیت‌های قومی، مذهبی و فرهنگی تاکید کرده اند.

همچنین کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی بار دیگر تاکید کرده اند که افغانستان به پناهگاه دهشت‌افگنان مبدل نشود.

در اعلامیه آمده است: "ما مجدداً بر اهمیت حصول اطمینان از استفاده‌نشدن قلمرو افغانستان به عنوان یک سکو یا پناهگاه امن توسط هیچ گروه تروریستی، به ویژه القاعده، داعش و گروه های وابسته به آن، جنبش ترکستان شرقی و طالبان پاکستانی تاکید می‌کنیم."

حدود ۲۰ روز پیش جنرال کنت مک‌کینزی، فرمانده قوماندانی مرکزی ایالات متحده گفته بود که گروه داعش در حال جذب جنگجویان جدید در افغانستان است، اما ریاست استخبارات طالبان این اظهارات آقای مک‌کینزی را رد کرد.

این جنرال امریکایی همچنین گفته بود که هزاران جنگجوی داعش هنوز در افغانستان حضور دارند و تلاش می‌کنند به ایالات متحده حمله کنند.

اما ریاست استخبارات طالبان این اظهارات جنرال مک‌کینزی را "بخشی از پروپاگند استخباراتی و یک نوع کمپاین برای داعش" خواند و گفت که داعش در افغانستان به کلی از بین رفته است.

با این حال، اعضای سازمان همکاری‌های اسلامی از جامعۀ بین‌المللی خواسته است که "در برابر احتمال تحریک و نقش خرابکاران، چه در داخل و چه در خارج از کشور، محتاط بماند" تا تلاش‌ها برای تضمین صلح و ثبات در افغانستان از مسیر منحرف نشود.

اما حکومت طالبان گفته که به مردم افغانستان، همسایگان و جهان اطمینان می‌‎دهد که داعش در افغانستان موضوع نگران کننده نیست.

از سوی دیگر، سازمان همکاری‎‌‌‌های اسلامی، خواستار کمک‌های بشری به افغانستان و دسترسی این کشور به دارایی‌های منجمدشده‌اش از سوی ایالات متحده شده است.

XS
SM
MD
LG