لینک های دسترسی

Breaking News

اسراییل و امارات قرارداد تجارت آزاد را امضا کردند


پس از عادی‌سازی روابط دپلوماتیک با امارات متحده عرب، اسراییل روز سه شنبه ۳۱ می (۱۰ جوزا) قرارداد تجارت آزاد را با این کشور امضا کرد که نخستین توافق تجاری اسراییل با یک کشور عربی می‌باشد.

امیر هایک، سفیر اسراییل در امارات در تویتی امضای این توافقنامه را "مبارک" خوانده است.

محمد آل خاجه، سفیر امارات متحدۀ عرب در اسراییل توافقی را که به گفتهٔ طرف اسراییلی تعرفه‌های گمرکی ۹۶ در صد کالاها را لغو می‌کند "دستاورد بی سابقه" توصیف کرده است.

خاجه در تویتر خود نوشته است: "تجارت‌ها در هر دو کشور از دسترسی سریع‌تر به بازارها و تعرفه‌های پایین‌تر بهره خواهند برد، زیرا کشورهای ما با یکدیگر برای افزایش تجارت، ایجاد شغل، ارتقای مهارت‌های جدید و تعمیق همکاری‌ها، کار می‌کنند."

بر اساس آمار اسراییل، تجارت دو طرفه بین این کشور و امارات سال گذشته بالغ بر ۹۰۰میلیون دالر می‌شد اما دوریان بارک، رییس شورای تجارت امارات متحده عربی و اسراییل گفته است که به زودی تجارت بین اقتصادهای قدرتمند منطقه چند برابر خواهد شد.

او در بیانیه‌ای گفت: "تجارت امارات و اسراییل در سال ۲۰۲۲ از دو میلیارد دالر فراتر خواهد رفت و طی پنج سال به حدود پنج میلیارد دالر خواهد رسید که با همکاری در بخش های انرژی تجدیدپذیر، کالاهای مصرفی، گردشگری و علوم زیستی تقویت می‌شود."

آقای بارک افزود: "دوبی به سرعت در حال تبدیل شدن به مرکز شرکت‌های اسراییلی است که به آسیای جنوبی، شرق میانه و شرق دور به عنوان بازارهایی برای کالاها و خدمات خود می‌بیند."

او گفت که نزدیک به یک هزار شرکت اسراییلی تا پایان سال در داخل امارات و یا از طریق امارات متحده کار خود را آغاز خواهند کرد.

مذاکرات برای توافق تجارت آزاد در ماه نومبر سال گذشته آغاز شد و پس از چهار دور مذاکرات به امضا رسید.

اسراییل قبل از این با سایر کشورها از جمله ایالات متحده، اتحادیه اروپا، کانادا و مکسیکو توافقنامه‌های تجارت آزاد منعقد کرده است.

امارات نخستین کشور خلیج و پس از اردن و مصر سومین کشور عرب بود که روابط خود را با اسراییل عادی ساخت.

توافق عادی سازی روابط این دوکشور در سال ۲۰۲۰ بخشی از توافقات ابراهیم با میانجیگری ایالات متحده بود که باعث عادی سازی روابط اسراییل با بحرین، سودان و مراکش نیز شد.

فلسطین عادی سازی روابط این کشورها با اسراییل را محکوم کرده است، زیرا فلسطینیان هراس دارند که ادامه عادی سازی روابط اسراییل با کشور های عربی موقف دراز مدت این کشورها مبنی بر عقب نشینی اسراییل از سرزمین‌های اشغال شدۀ فلسطینی و پذیرفتن یک کشور مستقل فلسطین را تضعیف خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG