لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ به خاطر معاملۀ عرب-اسراییل به مشاورانش مدال داد


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا به چندین نفر از مشاوران ارشد خود که در راستای توافق عادی سازی روابط میان اسراییل و چهار کشور عرب تلاش کرده بودند، مدال امنیت ملی را داد.

آقای ترمپ ناوقت چهارشنبه ۲۳ دسمبر (سوم جدی) به مایک پمپیو وزیر خارجه و ستیفن منوچین وزیر مالیۀ ایالات متحده، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی و جرد کوشنر مشاور ارشد قصر سفید، اوی برکوفیتز نمایندۀ حکومت امریکا برای شرق میانه، دیفید فریدمن سفیر ایالات متحده برای اسراییل و جان روکولتا سفیر ایالات متحده در امارات متحدۀ عرب مدال داد.

قصر سفید با نشر بیانیه‌ای از قول آقای ترمپ نگاشته است: "با سپاس از تلاش‌های این افراد، منطقه هرگز به عین سان نخواهند ماند و سرانجام فراتر از مناقشات قبلی حرکت می‌کند."

در چهار ماه گذشته، توافق عادی سازی روابط میان اسراییل و چهار کشور اسلامی -امارات متحدۀ عرب، بحرین، سودان و مراکش – امضا شده است که ایالات متحده آن را "توافقات ابراهیم" نام نهاده است.

مقام‌های ارشد حکومت ایالات متحده در تلاش اند تا در کمتر از یک ماه باقیمانده از دورۀ ریاست جمهوری آقای ترمپ، توافقات بیشتر عادی سازی روابط میان اسراییل و شماری از کشورهای دیگر امضا شود.

در همین حال، وزیر همکاری‌های منطقه‌ای اسراییل ابراز امیدواری کرده است که پیش از پایان یافتن دورۀ ریاست جمهوری دونالد ترمپ، اسراییل با پنجمین کشور مسلمان روابط رسمی برقرار خواهد کرد، اما نامی از این کشور نبرد.

اوفر اکونیس روز چهارشنبه ۲۳ دسمبر (سوم جدی)در مصاحبه با یک شبکۀ تلویزیونی اسراییل گفت که تا کنون دو کشور برای عادی‌سازی روابط با اسراییل ابراز آمادگی کرده اند. این مقام اسراییلی از گرفتن نام این دو کشور نیز خودداری کرد اما همینقدر گفت که یکی از این کشورها در حوزۀ خلیج موقعیت دارد.

در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال آمادگی عربستان سعودی و پاکستان برای عادی سازی روابط با اسراییل، آقای اکونیس گفت که این دو کشور عربستان سعودی و پاکستان نیستند.

XS
SM
MD
LG