لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر دفاع جاپان: فشار بر کوریای شمالی ادامه یابد


انسونوری اونودرا، وزیر دفاع جاپان، ناوقت روز جمعه گفت که هنوز زمان آن فرا نرسیده تا فشار ها بر کوریای شمالی، کاهش یابد.

اظهارات وزیر دفاع جاپان یک روز پس از آن صورت گرفت که کیم جانگ اون ، رهبر کوریای شمالی، اعلام کرد که آزمایش های برنامۀ هسته ای و میزایل های بالستیک آن کشور را به صورت فوری متوقف می کند.

جاپان همواره از حد اکثر فشار بر کوریای شمالی حمایت کرده تا پیونگ یانگ در نهایت مجبور شود برنامۀ هسته ای و میزایل های بالستیک خود را کنار بگذارد.

توقف آزمایش

کیم جانگ اون، رهبر کوریای شمالی، روز جمعه گفت که کشورش دیگر نیازی به آزمایش سلاح های هسته ای و میزایل های قاره پیما ندارد، زیرا پیونگ یانگ به هدف انکشاف سلاح های هسته ای خود دست یافته است.

خبرگزاری دولتی کوریای شمالی همچنین گزارش داده است که به منظور شفاف بودن روند توقف آزمایش های هسته ای این کشور، یک محل آزمایش های هسته ای نیز تخریب می شود.

کوریای شمالی گفته است اکنون این کشور در پی آوردن رشد اقتصادی و صلح در شبه جزیره کوریا می باشد.

پیونگ یانگ در حالی از توقف آزمایش های هسته ای و میزایل خود خبر می دهد که قرار است کیم جانگ اون، رهبر کوریای شمالی، با روسای جمهور کوریای جنوبی و ایالات متحده ملاقات کند.

خبرگزاری دولتی کوریای شمالی گفته است که اکنون تمام پروژه های حزب حاکم این کشور روی تقویت یک "اقتصاد سوسیالیستی" متمرکز خواهد بود.​

استقبال امریکا از تصمیم کوریای شمالی

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده لحظاتی پس از نشر خبر توقف آزمایش های هسته یی و میزایل کوریای شمالی از آن استقبال کرد و گفت که چشم به راه ملاقات با رهبر کوریای شمالی می باشد.

رئیس جمهور ترمپ در تویتر خود نگاشته است "یک پیام از کیم جونگ اون. کوریای شمالی آزمایش های هسته ای و میزایل های بالستیک قاره پیمای خود را متوقف می کند. یک محل بزرگ آزمایش های هسته ای خود را نیز مسدود می کند تا تعهد خود را در راستای تعلیق آزمایش های هسته به اثبات برساند. پیشرفت برای همه صورت می گیرد."

در همین حال، چین، متحد عمدۀ کوریای شمالی، از تصمیم تعلیق آزمایش های اتمی و میزایل پیونگ یانگ استقبال کرده است.

رسانۀ دولتی سینهوای چین به نقل از وزارت خارجۀ آن کشور گزارش داده که بیجینگ امیدوار است کوریای شمالی به اهداف خود برای دستیابی به انکشاف و بهبود وضع زندگی مردم آن کشور نایل آید.

​کوریای شمالی با وجود انتقاد های گسترده جامعه جهانی از برنامه هسته ای و میزایل این کشور، سر سختانه دفاع می کرد و آن را یک اقدام بازدارنده در برابر رویکرد خصمانه امریکا می خواند.

از شدت تشنج ها میان کوریای شمالی، کوریای جنوبی و امریکا پس از آن کاسته شد که کیم جانگ اون در سخنرانی اش به مناسب سال نو میلادی خواستار کاهش تشنج های نظامی و بهبود روابط با کوریای جنوبی شد.

رهبر کوریای شمالی سپس یک هئیت بلند رتبه را برای اشتراک در مراسم گشایش بازی های المپیک زمستانی به کوریای جنوبی فرستاد و با ملاقات با روسای جمهور کوریای جنوبی و امریکا توافق کرد.

انتظار می رود آقای کیم هفته آینده با رئیس جمهور کوریای جنوبی و در اواخر ماه می با رئیس جمهور ترمپ ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG