لینک های دسترسی

Breaking News

میدان هوایی کابل به روی پروازهای بشردوستانه و داخلی باز شد


سفیر قطر در افغانستان می‌گوید که تیم فنی این کشور توانست میدان هوایی کابل را به روی پرواز‌های کمک‌های بشردوستانه و داخلی بازگشایی کند.

آژانس خبررسانی رویترز به نقل از الجزیره گزارش داده است که خط رنوی میدان هوایی به کمک مقامات افغان ترمیم شد و دو پرواز داخلی از کابل به مزارشریف و قندهار نیز از میدان هوایی کابل صورت گرفت.

در همین حال شرکت هوایی آریانا نیز در صفحهٔ فیسبوک خود از بازگشایی میدان هوایی کابل برای پرواز های داخلی خبر داده است.

پس از خروج کامل قوای خارجی از افغانستان به تاریخ ۳۰ اگست، یک طیارۀ قطری نخستین طیارۀ خارجی بود که روز چهارشنبه اول سپتمبر در میدان هوایی کابل نشست کرد.

میدان هوایی کابل پس از پایان عملیات تخلیه گستردهٔ شهروندان خارجی و همکاران افغان شان به تاریخ ۳۰ اگست مسدود شد.

دوحه که در دو هفتۀ اخیر عمده‌ترین نقطۀ ترانزیت پناهجویان و تخلیه شدگان از افغانستان بود، گفته است که برای از سرگیری عملیات میدان هوایی کابل به شدت سرگرم کار است.

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجۀ قطر روز پنجشنبه در نشست خبری مشترک با دامینیک راب، وزیر خارجهٔ بریتانیا در دوحه گفت که کشورش با طالبان و ترکیه برای حمایت فنی میدان هوایی سرگرم گفتگو است.

آقای عبدالرحمن آل ثانی ابراز امیدواری کرده است که فعالیت کامل میدان هوایی کابل به زودی از سر گرفته خواهد شد: "بسیار مهم است...که طالبان به تعهدات شان عمل کنند و زمینۀ گذار مصوون و آزادانۀ سیر و حرکت را به مردم افغانستان فراهم کنند."

وزیر خارجۀ قطر همچنان گفت که ترکیه نیز در مباحثات برای بازگشایی میدان هوایی به ویژه در بخش مساعدت تخنیکی شامل است."

از سوی دیگر، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه روز پنجشنبه گفت که انقره پیشنهادهای طالبان و دیگران را در مورد میدان هوایی کابل ارزیابی می‌کند. او افزود که امنیت داخل و بیرون میدان هوایی کابل یکی از اولویت‌ها است.

بازگشایی میدان هوایی کابل از موارد عمدۀ بحث مقام‌های غربی، به شمول وزیران خارجۀ آلمان، هالند و بریتانیا با مقام‌های قطری بوده است. قرار است وزیر خارجه و وزیر دفاع ایالات متحده و همچنان وزیر خارجهٔ ایتالیا نیز روز یکشنبه به قطر سفر کنند.

XS
SM
MD
LG