لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی‌ها از افزایش کودکان مبتلا به سو تغذی در قندهار


کودک مبتلا به سو تغذی در شفاخانه میرویس قندهار

مقام‌های صحی در ولایت قندهار از افزایش کودکان مبتلا به سو تغذی در این ولایت خبر داده اند.

داکتر محمد، صادق مسوول بخش اطفال شفاخانه میرویس به شبکه تلویزیونی سکای ایتالیا گفت که در ماه اکتوبر در مقایسه به ماه‌های گذشته، شماری کودکان بستر شده در شفاخانه به علت سو تغذی دو برابر شده است.

موسسات امدادرسان بین‌المللی کمک‌های مواد خوراکی و ادویه را به شفاخانه میرویس افزایش داده اند، اما آقای صادق می‌گوید که افزایش قابل ملاحظه در واقعات بستری شدن کودکان ناشی از سو تغذی به این معنا است که مواد و ادویه که قبلاً برای مدت شش ماه کفایت می‌کرد، حال کافی نبوده و فقط سه یا چار ماه دوام می آورد.

آقای صادق رقم دقیق از کودکان بستر شده مبتلا به سوی تغذی را ارایه نکرد، اما افزود: "علت افزایش بستری شدن کودکان بیشتر مبتلا به سو تغذی در ماه اکتوبر این است که حالا جنگ ۲۰ ساله در افغانستان خاتمه یافته و ساکنین مناطق اطراف و دور دست قندهار و ولایت‌های همجوار می‌توانند اطفال شان را به این شفاخانه بیاورند."

خشکسالی بی سابقه زارعین را به حدی متاثر کرده که توانایی تهیه مواد غذایی مورد نیاز شان را ندارند. شماری دیگر که با دولت کار می‌کردند به دلیل سقوط اقتصادی بعد از حاکمیت طالبان برای چندین ماه معاش نگرفته اند، در کنار این همه، قیمت مواد غذایی نیز چند برابر صعود کرده است.

برنامه جهانی غذا (دبلیو اف پی) و صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در آغاز ماه اکتوبر هشدار داده بودند که یک میلیون کودک افغان به سو تغذی مزمن دچار می‌باشند و اگر به صورت عاجل تداوی نشوند، زندگی شان را از دست خواهند داد.

بر اساس معلومات سازمان ملل متحد، ۱۴ میلیون افغان با کمبود شدید مواد خوراکی مواجه اند، در سروی اخیر سازمان جهانی غذا گفته شده که در ۹۵ در صد خانوادهای سروی شده، والدین کم غذا می‌خورند تا مقدار بیشتر آن را برای کودکان شان نگهدارند.

این سازمان‌ها می‌گویند که تا پایان سال جاری میلادی، ۳.۲ میلیون کودکان زیر سن پنج سال از سو تغذی رنج خواهند برد.

XS
SM
MD
LG