لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی: بهتر بود انتخابات برگزار نمی‌شد


رئیس جمهور پیشین افغانستان گفته است که بهتر بود انتخابات ولسی جرگۀ افغانستان در شرایط کنونی برگزار نمی شد و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۸ یا هم پس از آن برگزار می‌شد.

حامد کرزی در مصاحبۀ اختصاصی با صدای امریکا گفت که باید نخست تلاش‌های صلح نتیجه می‌داد و سپس انتخابات برگزار می‌شد. او گفت که اگر به بهای تامین صلح در افغانستان، برگزاری انتخابات ولسی جرگه "ده سال هم" به تاخیر می‌افتاد، ارزش داشت.

آقای کرزی مدعی است که این انتخابات خلاف آنچه بود که مردم آرزوی آن را داشتند. او گفت "متاسفانه که انتخابات در سرتاسر افغانستان برگزار نشد و اگر شد هم محدود به شهرها بود".

انتخابات ولسی جرگۀ افغانستان با کم و بیش سه سال تاخیر به تاریخ ۲۰ اکتوبر در ۳۲ ولایت آن کشور برگزار شد و بر اساس آمار ابتدایی کمیسیون مستقل انتخابات در آن حدود چهار میلیون نفر رای داد.

انتخابات در ولایت غزنی به دلیل کشمکش های سیاسی، احتمالاً تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، و در ولایت کندهار به دلیل گلوله باری مرگبار که سبب کشته شدن قوماندان امنیه و رئیس امنیت ملی آن ولایت شد، برای یک هفته به تاخیر افتاد.

روند صلح افغانستان

رئیس جمهور پیشین افغانستان که در سال‌های اخیر حکومت اش مخالفت شدید با سیاست های امریکا در افغانستان داشت، در این مصاحبه همچنان به تلاش‌های اخیر ایالات متحده برای تسهیل و تقویت روند صلح افغانستان، خوشبینی نشان داده گفت که آمادۀ هرگونه همکاری در این زمینه است، اما تاکید کرد که این روند باید کاملاً "افغانی" باشد.

آقای کرزی گفت " امریکایی ها جلو تفاهم بین الافغانی را نگیرند. مخالف مذاکرات آنان با طالبان نیستم، زیرا صلح در افغانستان بدون همکاری کشورهای منطقه و قدرتهای بزرگ تامین شده نمی تواند. شرط مهم افغان ها این است که این روند شفاف باشد و در آن معامله های پنهان نباشد ... افغانستان در نتیجۀ معاملات پنهان پاکستان و امریکا برباد شده است."

حامد کرزی به گونۀ خاص گزینش زلمی خلیلزاد را به صفت مشاور وزارت خارجۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان "کار خوب" خواند و گفت "او (خلیلزاد) صلاحیت امریکا و اعتماد افغان‌ها را با خود دارد".

با آنکه طالبان برای پیوستن به مذاکرات صلح، خروج قوای خارجی را از افغانستان، به عنوان شرط اساسی مطرح کرده اند، آقای کرزی می‌گوید که نه دولت افغانستان و نه هم طالبان باید برای صلح قید و شرط بگذارند و یگانه هدف آنان در دست گرفتن اختیار و ملکیت خاک شان باشد که به گفتۀ وی "متاسفانه اکنون چنین اختیاری را نداریم".

حامد کرزی گفت که باید در مورد حضور یا خروج قوای خارجی از افغانستان، تفاهم بین الافغانی صورت گیرد. او گفت که باید لویه جرگه برگزار شود و نمایندگان مردم افغانستان در این مورد تصمیم بگیرند.

شرح کامل مصاحبۀ آقای کرزی را با بخش پشتوی صدای امریکا از پیوند زیر دنبال کنید.

XS
SM
MD
LG