لینک های دسترسی

Breaking News

خشونت‌ها در کشمیر تحت ادارۀ هند و اقدامات پولیس علیه رسانه‌ها


از راست به چپ فرد اول فهدشاه مسوول پورتال کشمیر والا در دفتر کارش در سرینگر

پولیس در شهر سرینگر کشمیر تحت کنترول هند می‌گوید به روز شنبه ۵ فبروری ( ۱۶ دلو) در جریان یک درگیری دو شورشی را کشت.

گفته می‌شود که افراد کشته شده مربوط به گروه لشکر طیبه و "جبهه مقاومت" بودند. بر اساس گزارش‌ها، پاکستان از این دو گروه حمایت می‌کند.

پولیس افزوده که شورشیان حین عملیات تلاشی و محاصره بر پولیس آتش گشودند.

خشونت‌ها در کشمیر تحت کنترول هند که اکثریت باشندگان آن مسلمان اند، سال گذشته افزایش یافت و شورشیان بر افراد غیر کشمیری که شامل کارگران مهاجر و اقلیت هندو و سیک می‌شوند، چندین حمله را انجام دادند.

نیروهای امنیتی هند نیز عملیات گستردۀ را به خاطر سرکوب شورشیان راه اندازی کردند و سال گذشته حدود ۱۶۰ تندرو مظنون را کشتند.

از جانب دیگر، پولیس هند برضد آن دسته از رسانه‌های کشمیری اقدامات را آغاز کرده است که "برضد منافع ملی هند" نشرات می‌کنند.

پولیس این کشور گفته است که بر اساس قانون ضد دهشت‌افگنی به توقیف خبرنگاران اقدام می‌کنند.

در پی همین اقدام، پولیس یک ژورنالیست مشهور کشمیری را به خاطر نشر مطالب ضد منافع ملی هند توقیف کرده است. دست‌گیری این خبرنگار بخشی از کمپاین وسیع سرکوب رسانه‌ها در این ساحه پرتنشج می‌باشد.

فهد شاه، مسوول وبسایت خبری "کمشیر والا "به روز جمعه به بازجویی به دفتر پولیس خواسته شده و سپس بازداشت شد.

پولیس بدون ارایه وضاحت بیشتر گفته است که وی از جمله آن دسته کاربران فیسبوک و مجریان وبسایتی بود که محتویات " خلاف منافع ملی هند" را نشر می‌کرد.

آنان افزوده اند که این خبرنگار به مقاصد جرمی چنان محتویات را به نشر می‌سپرد که بین مردم هراس ایجاد می‌کرد و مردم را به اخلال نظم وقانون تحریک می‌کرد.

در بیانیه‌ای پولیس گفته شده که این گونه محتویات معادل ستایش از فعالیت‌های دهشت افگنی تلقی می‌شود.

XS
SM
MD
LG