لینک های دسترسی

Breaking News

صلح افغانستان؛ خلیلزاد دور تازۀ سفرش را به کابل و منطقه آغاز کرد


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان دور تازۀ سفرش را به کابل، دوحه و برخی کشورهای منطقه آغاز کرد.

وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا ناوقت روز شنبه پنجم جون (۱۵ جوزا) در اعلامیه‌ای گفته است که در این سفر، آقای خلیلزاد را هیاتی متشکل از نمایندگان شورای امنیت ملی، وزارت دفاع و ادارۀ ایالات متحده برای انکشاف بین‌المللی (USAID) همراهی می‌کند.

این وزارت افزوده است که این هیات در کابل با مقام‌های حکومت افغانستان، رهبران سیاسی و نمایندگان جامعه مدنی به شمول نمایندگان زنان دیدار و گفتگو خواهد کرد تا نظریات آنان را در بارۀ روند صلح این کشور بشنود.

وزارت خارجۀ ایالات متحده افزوده است که آقای خلیلزاد و هیات همراه اش در دیدار با مقام‌های افغان بر حمایت دوامدار امریکا از توسعۀ افغانستان و یک توافق سیاسی که به جنگ پایان دهد، تاکید خواهند کرد.

در اعلامیه آمده است: "زلمی خلیلزاد در دوحه، برای پیشرفت محسوس در راستای توافق سیاسی که از دستاوردهای دو دهه گذشته حفاظت کند، به تشویق هردو طرف ادامه خواهد داد."

نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا همچنین در دیدارش با مقام‌های کشورهای منطقه، در بارۀ روند صلح افغانستان، افزایش تجارت و توسعۀ منطقه‌ای که ممکن باعث برقراری صلح شود، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

این در حالی است که برخی اعضای هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان به هدف از سرگیری مذاکرات بین‌الافغانی رهسپار دوحه پایتخت قطر شدند.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان در حالی سفرش را به هدف تسریع روند صلح این کشور آغاز کرد که روز گذشته دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژه منشی عمومی سازمان ملل متحد و رییس یوناما با هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در قطر دیدار و گفتگو کرده است.

XS
SM
MD
LG