لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: پاکستان باید عملیات بهاری گروه طالبان را محکوم کند


زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای روند صلح افغانستان می گوید که پاکستان، قطر و سایر کشور های که خواستار برقراری صلح در افغانستان می باشند، باید آغاز عملیات بهاری گروه طالبان را محکوم کنند.

گروه طالبان روز جمعه از آغاز عملیات بهاری این گروه زیر نام "الفتح" در سراسر افغانستان خبر داد.

آقای خلیلزاد روز جمعه (۲۳ حمل) در واکنش به این اقدام طالبان در حساب تویتر خود گفت که او به نمایندگی از ایالات متحده امریکا این عملیات نظامی طالبان را نکوهش می کند.

دولت افغانستان نیز گفته است که طالبان با آغاز عملیات بهاری خود واضحا نشان داده اند که خواهان ادامۀ جنگ هستند.

آقای خلیلزاد که همین اکنون به خاطر تلاش برای آوردن صلح در افغانستان سرگرم سفر به کشور های منطقه است، گفت که در حال حاضر تمام افغان ها به خاطر بحث روی یک آینده مشترک باید دور هم جمع شوند.

نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای روند صلح افغانستان با اشاره به آغاز عملیات بهاری طالبان همچنین افزود که "اعلام جنگ" توسط این گروه در این مقطع زمانی نشان می دهد که طالبان هنوز هم به "روش های گذشته" پابند اند.

به گفته آقای خلیلزاد، بسیاری اعضای طالبان به شمول برخی رهبران این گروه، مخالف اعلام آغاز عملیات بهاری طالبان می باشند.

نماینده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان گفت که مردم افغانستان "با صراحت" خواست شان را مبنی بر برقراری صلح مطرح کردند اما رهبران طالبان با اعلام عملیات بهاری این گروه "بی تفاوتی" خود را در برابر خواسته های افغان ها نشان دادند.

زلمی خلیلزاد اعلام عملیات بهاری طالبان را "غیر مسؤولانه و بی پروا" خوانده و گفته است که این عملیات نظامی منجر به "درد و رنج بیشتر و تلفات هزاران" نفر دیگر خواهد شد.

آقای خلیلزاد گفت که کشتار افغان ها باید متوقف شود و تمام جناح های درگیر جنگ باید به "خشونت های غیر ضروری" پایان داده و به جای آن به مذاکرات بین الافغانی رو بیاورند.

نماینده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان افزود که مردم افغانستان صلح می خواهند و امریکا در کنار آنان خواهد بود.

آغاز عملیات بهاری گروه طالبان در حالی اعلام شد که قرار است نمایندگان امریکا و طالبان در اواخر ماه جاری میلادی برای ششمین بار در دوحه، پایتخت قطر با هم ملاقات کنند.

در همین حال، وزارت دفاع افغانستان آغاز عملیات بهاری طالبان را "تبلیغات" این گروه خواند و گفت که طالبان تلاش دارند تا با این اقدام به جنگجویان خود "روحیه کاذب" بدهند.

XS
SM
MD
LG