لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: دولت افغانستان در مذاکرات صلح نقش مرکزی خواهد داشت


آقای پمپیو در کمیته تخصیص بودجۀ سنای امریکا

مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا گفته است که دولت افغانستان در رسیدن به هر گونه تفاهم صلح با طالبان، نقش مرکزی خواهد داشت.

آقای پمپیو این اظهارات را در کمیته تخصیص بودجه سنای امریکا در جواب به لیندسی گراهام، رئیس این کمیته ابراز کرد.

آقای گراهام از وزیر خارجه امریکا پرسید که آیا می‌تواند به این کمیته و به جهان "اطمینان بدهد که دولت افغانستان در هر گونه تفاهمنامه صلح حضور هدفمند خواهد داشت؟"

آقای پمپیو جواب داد: "بیشتر از آن... آن‌ها (دولت افغانستان) در مرکز قرار خواهند داشت. این (یک روند) تحت رهبری افغان‌ها خواهد بود."

حاضر نشدن طالبان برای گفتگو با نمایندگان دولت افغانستان و ادامۀ گفتگوهای این گروه با امریکا در پشت درهای بسته در قطر، نگرانی‌هایی را نسبت به محتوای این گفتگوها بوجود آورده است.

روز گذشته نیز شماری از اعضای دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، با ارسال نامه‌ای به آقای پمپیو از اینکه جزییات کافی از جریان مذاکرات با طالبان در اختیار آن‌ها قرار داده نمی‌شود، انتقاد کردند.

آمادگی‌ها برای برگزاری دور بعدی گفتگوهای طالبان و امریکا در قطر جریان دارد، اما همزمان، تلاش‌ها برای تدویر لویه جرگه مشورتی صلح در کابل نیز از سوی دولت افغانستان شدت گرفته است.

شماری از مقامات دولتی گفته اند که احتمالا از گروه طالبان نیز برای حضور در این نشست دعوت خواهد شد، اما طالبان به تازگی، با انتشار یک اعلامیه گفته اند که هیچ قصدی برای حضور در این نشست ندارند.

مقامات امریکایی گفته اند که آغاز گفتگوهای "بین‌الافغانی" و نیز برقراری یک آتش‌بس سراسری، از پیش‌شرط‌های اصلی برای رسیدن به توافق نهایی با طالبان است.

XS
SM
MD
LG