لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد از نقش پاکستان در روند صلح افغانستان قدردانی کرد


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان در دیدار با مقام‌های ارشد پاکستانی از نقش آنان برای پیش‌برد روند صلح افغانستان قدردانی کرد.

آقای خلیلزاد پس از اشتراک در مراسم گشایش مذاکرات بین‌الافغانی در قطر، روز گذشته به اسلام‌آباد رفته و با برخی از مقام‌های این کشور، به شمول جنرال جاوید قمر باجوه، لوی درستیز قوای مسلح این کشور در پیوند به صلح افغانستان صحبت کرد.

سفارت امریکا در پاکستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که آقای خلیلزاد بر تداوم همکاری کشورهای منطقه به شمول پاکستان در راستا صلح افغانستان تاکید کرده است.

اردوی پاکستان نیز با نشر اعلامیه‌ای از دیدار آقای خلیلزاد و جنرال باجوه خبر داده و گفته است که آغاز مذاکرات بین‌الافغانی به هدف برقراری صلح در افغانستان بدون حمایت و همکاری اسلام‌آباد "ناممکن" بود.

مذاکرات بین‌الافغانی میان هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و هیات مذاکره‌کننده گروه طالبان به هدف پایان جنگ و برقراری صلح در این کشور، به روز شنبه در دوحه پایتخت قطر آغاز شد.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان که یکی از سخنرانان مراسم افتتاحیه بین‌الافغانی در قطر بود، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را نتیجه تلاش مشترک با افغانستان خواند و افزود که پاکستان با حمایت از مذاکره و کاهش خشونت‌ها همواره در کنار افغان‌ها بوده است.

این در حالی است که مقامات افغان همواره پاکستان را به حمایت از گروه‌های تندرو متهم کرده اند.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان اخیراً در مصاحبهٔ با تلویزیون طلوع گفت که در جریان تازه ترین ملاقات‌اش با مقامات پاکستانی در کابل، آقای باجوه پذیرفت که کشوراش از گروه طالبان حمایت می‌کند.

پس از آن که مایک پمپیو، وزیر خارجهٔ ایالات متحده با ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر ملاقات کرد، خواجه محمد آصف، وزیر خارجهٔ پیشین و عضو پارلمان پاکستان، در صفحه تویتراش با نشر تصویر این ملاقات نوشت: " قدرت از شما و خداوند از ما است. الله اکبر".

با وجود آنکه این مقام پاکستانی در این مورد جزییات بیشتر ارایه نکرده است، اما این تویت او در رسانه‌های اجتماعی در میان افغان‌ها دست به دست شده و انتقادات شدید را در پی داشت.

XS
SM
MD
LG