لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: زمان 'رهایی فوری زندانیان' فرا رسیده است


زندانیان طالبان در زندان پلچرخی کابل

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان گفته است که زمان رهایی زندانیان بر اساس توافقنامۀ ایالات متحده-طالبان فرا رسیده است.

آقای خلیلزاد روز چهارشنبه ۱۸ مارچ (۲۸ حوت) در چند پیام پیهم تویتر بر رهایی فوری زندانیان بر اساس توافقنامۀ امریکا و طالبان تاکید کرده است.

امریکا و طالبان به تاریخ ۲۹ فبروری (نهم حوت) توافقنامۀ صلح را در قطر امضا کردند که بر اساس آن باید در جریان ده روز پس از امضای این توافقنامه پنج هزار زندانی طالبان از زندان‌های افغانستان رها می‌شد و در روز دهم مذاکرات بین حکومت افغانستان و طالبان آغاز می‌شد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان پس از مراسم تحلیف ریاست جمهوری فرمانی را صادر کرد که بر اساس آن ۱۵۰۰ زندانی طالبان، سر از تاریخ ۲۴ حوت روز صد نفر رها شده و با آغاز و پیشرفت مذاکرات صلح میان حکومت و طالبان ۳۵۰۰ زندانی دیگر نیز به تدریج رها خواهند شد.

اما طالبان با رد طرح آقای غنی هشدار دادند که تا زمانیکه ۵۰۰۰ زندانی طالبان به یکبارگی آزاد نشوند، مذاکرات میان آن گروه و حکومت افغانستان آغاز نخواهد شد. مخالفت طالبان با این طرح سبب شد که مذاکرات بین الافغانی آغاز نشود و حکومت افغانستان رهایی زندانیان طالب را به تاخیر باندازد.

فرمان ریاست جمهوری افغانستان در مورد رهایی زندانیان طالبان همچنان تاکید کرده است که تمام زندانیانی که رها می‌شوند، تعهد کتبی بدهند که دیگر به صفوف جنگ بر نمی‌گردند.

آقای خلیلزاد همچنین در پیام دیگر تویتر نگاشته است: "طالبان تعهد می‌کنند که زندانیان رها شده به تعهدات شان در توافقنامه صلح پابند خواهند بود و به میدان جنگ بر نخواهند گشت. نقض این کار پروسه صلح را تضعیف خواهد کرد".

حکومت افغانستان گفته است که رهایی زندانیان طالبان از صلاحیت حکومت افغانستان است.

XS
SM
MD
LG