لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت افغانستان رهایی زندانیان طالب را به تعویق انداخت


حکومت افغانستان روز شنبه ۱۴ مارچ (۲۴حوت) رهایی ۱۵۰۰ زندانی طالب را به تعویق انداخت.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به اسوشیتد پرس گفت:" رهایی زندانیان طالب به خاطری به تأخیر افتاد که برای بررسی فهرست زندانیان به زمان بیشتر نیاز است".

این اقدام در حالی اتخاذ می شود که محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در اوایل این هفته فرمانی را غرض رهایی ۱۵۰۰ زندانی طالب به نشانۀ حسن نیت برای آغاز مذاکرات بین الافغانی صادرکرد.

مقام های طالبان تا حال در مورد تاخیر رهایی زندانیان شان اظهار نظر نکرده اند. اما طالبان از پیش این شرایط حکومت افغانستان برای رهایی زندانیان طالبان را نپذیرفته و گفته بودند که شرایط حکومت افغانستان برای رهایی زندانیان بخشی از توافقنامه این گروه با امریکا نیست.

رونالد کوبیا، نمایندهٔ ویژه اتحادیه اروپایی برای افغانستان در واکنش به این اظهارات طالبان گفته است که حکومت افغانستان زندانیان را نگهمیدارد و صلاحیت تعین شرایط برای رهایی آنان را دارد.

آقای کوبیا در یک تویت نوشته است: "این واقعیت که طالبان می‌گویند که شرایط رهایی زندانیان بخشی از توافقنامه آنان با امریکا نیست. اما این نیز واقعیت است که حکومت افغانستان نیز بخشی از آن توافقنامه نبوده و به آن پابند نیست و از آغاز با آن توافق نداشته است."

جاوید فیصل همچنین طی یک تویت گفته بود که طالبان باید با حکومت افغانستان کار کند تا موانع فرا راه صلح برداشته شود. او نوشته است: "انتخاب اکنون به دست طالبان است که آیا می‌خواهند منحیث بخشی از مشکل در افغانستان باقی بمانند یا به بخشی از راه حل مبدل شوند."

XS
SM
MD
LG