لینک های دسترسی

Breaking News

در تلاش برای توافق صلح میان کابل و طالبان به دوحه برگشتم - خلیلزاد


زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ ویژه ایالات متحده برای مصالحهٔ افغانستان می‌گوید که برای ادامهٔ دپلوماسی امریکا جهت کسب توافق صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، سلسلهٔ سفرهایش به دوحه و منطقه را از سر گرفته است.

آقای خلیلزاد امروز ۱۰جولای (۱۹ سرطان) در صفحهٔ تویتراش نگاشته است: "همانگونه که رییس جمهور [امریکا] در اظهارات اخیراش واضح ساخت، توافق از طریق مذاکرات یگانه راه حل [برای افغانستان] است."

او نوشته است که تعامل نظامی امریکا در افغانستان به پایان می‌رسد، اما تعهد این کشور به افغانستان ادامه خواهد داشت.

نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده همچنان نوشته است که در تلاش و کمک برای یافتن راه حل به جنگ با تمام جناح‌های افغانی و کشورهای ذیدخل منطقه‌ای و بین المللی به شدت کار خواهد کرد.

او گفت که این راه حل باید امنیت، وحدت، حاکمیت و تمامیت ارضی افغانستان را تضمین کرده و به رنج مردم افغانستان نقطهٔ پایان گذارد.

این در حالی است که راس ویلسن، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل امروز با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحهٔ ملی دیدار کرد.

دفتر آقای عبدالله با نشر اعلامیه‌ای به نقل از آقای ویلسن نوشته که گفته است تشدید جنگ در افغانستان پیچیدگی وضعیت را بیشتر می‌سازد.

او همچنان گفته است که کشورش و جامعه‌ٔ جهانی به دفاع از مردم افغانستان متعهد اند و جنگ را راه حل نمی‌دانند و طرف‌دار خشونت و استفاده از زور نیستند.

عبدالله عبدالله نیز گفته است که تشدید حملات طالبان سبب شده که مردم عام به دفاع و مقاومت رو بیاورند.

آقای عبدالله گفته است که "صلح تنها را حل است، اما پابندی و تعهد به صلح به این معنی نیست که ما در برابر حملات طالبان بی‌تفاوت بمانیم. طالبان باید بدانند که به زور نمی‌توانند پیروز شوند."

این در حالی است که حکومت افغانستان می‌گوید که گروه طالبان با تشدید جنگ و تخریب زیربناها نشان داده اند که به مذاکرات و صلح باور ندارند و می‌خواهند از طریق توسل به زور به قدرت برسند. اما گروه طالبان می‌گوید که حکومت افغانستان نمی‌خواهد مذاکره کند.

XS
SM
MD
LG