لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: جهان برضد تلاش طالبان برای گرفتن قدرت از طریق نظامی اجماع دارد


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان گفته است که جهان و منطقه در مخالفت با تلاش طالبان برای گرفتن قدرت از طریق نظامی، اجماع دارند.

سفارت ایالات متحده روز دوشنبه سوم می (۱۳ ثور) پس از دیدار آقای خلیلزاد با شماری از مقام‌ها و رهبران افغان گفته است که در این دیدار بر حل معضل افغانستان از ورای گفتگو تاکید شده است.

در اعلامیۀ سفارت امریکا آمده است: "او [خلیلزاد] تاکید کرد که بر ضد هرگونه تلاش طالبان برای گرفتن قدرت از طریق نظامی اجماع قوی در منطقه و جامعۀ بین‌المللی وجود دارد."

آقای خلیلزاد همچنان قوای مسلح ۳۰۰ هزار نفری افغان را "سرمایۀ حیاتی ملی" افغانستان خوانده و از ادامۀ حمایت قوی امریکا از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان اطمینان داده است.

ریاست جمهوری و شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان نیز با نشر پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی از دیدار آقای خلیلزاد با رییس جمهور محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی خبر داده اند.

دیدار زلمی خلیلزاد با شماری از سیاستمداران افغان در قصر سپیدار
دیدار زلمی خلیلزاد با شماری از سیاستمداران افغان در قصر سپیدار

ریاست جمهوری افغانستان با نشر پیامی در فیسبوک نوشته است: "رییس جمهور غنی با توجه به آغاز فصل نو روابط بعد از اعلام خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، روی عیار ساختن پروسۀ صلح با واقعیت های جدید، تاکید کرد. رییس جمهور افزود که صلح برای مردم و حکومت افغانستان یک استعجالیت است، اما این روند باید متناسب به واقعیت های جدید افغانستان باشد."

تلاش طالبان برای گرفتن قدرت در افغانستان از طریق نظامی، یکی از سناریوهای ممکن پس از خروج قوای نظامی خارجی از افغانستان و مایۀ نگرانی برخی‌ها است.

اما مقام‌های ارشد حکومت افغانستان با توجه به توانمندی قوای افغان برای دفاع مستقلانه گفته اند که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان این کشور به دست طالبان سقوط نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG