لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد: هیات افغانستان بیانگر نمای واقعی افغان‌ها است


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحه افغانستان از ایجاد هیات مذاکره‌کنندۀ حکومت برای مذاکره با طالبان استقبال کرده و این هیات را "همه‌شمول" عنوان کرده است.

ارگ هفته گذشته اعلام کرد اعضای این هیات که "پس از غور و مداقه و مشوره‌های لازم با تمام جناح‌ها و اقشار تاثیرگذار جامعه" تعیین شده اند، وظیفه دارند تا در مذاکرات صلح با طالبان از حکومت افغانستان نمایندگی کنند.

آقای خلیلزاد ناوقت روز جمعه ۲۷ مارچ (هشتم حمل) در صحفۀ تویترش تاکید کرده است که این هیات نمایانگر نمای واقعی ملت افغانستان است.

او نگاشته است: "می‌خواهم به حکومت افغانستان، رهبران سیاسی و جامعه مدنی به خاطر گردهم آمدن شان، مبارکی بگویم. آنان برای گفتگوها با طالبان یک تیم مذاکراتی همه شمول را تشکیل داده اند. هیات جمهوری اسلامی نمایانگر نمای واقعی ملت و نقش سازندۀ زنان است."

نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحه افغانستان افزوده است: "این اجماع یک گام پر مفهومی است که طرف‌ها را به طور قابل ملاحظه به مذاکرات بین‌الافغانی نزدیک‌تر می‌سازد".

در ترکیب این هیات فاطمه گیلانی، نادر نادری، عبدالمتین بیک، فوزیه کوفی، ضرار احمد مقبل، عبدالهادی ارغندیوال، محمد رسول طالب، حبیبه سرابی، غیرت بهیر، محمد حفیظ منصور، غلام فاروق مجروح، عنایت‌الله بلیغ، باتور دوستم، کلیم الله نقیبی، محمد ناطقی، ایوب انصاری، شهلا فرید، شریفه زرمتی، خالد نور و امین احمدی به صفت اعضای هیات معرفی شدند و معصوم ستانکزی، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان ریاست این هیات را به عهده دارد.

این در حالی است که دیروز سفارت امریکا در کابل از تشکیل این هیات برای مذاکره با طالبان استقبال کرد و آنرا یک گام مهم خوانده خواند.

سفارت امریکا در کابل در یک تویت نوشت که این هیات بار توقعات یک ملت را بر دوش می‌کشد و ایالات متحده آماده است تا مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان را تسهیل کند.

XS
SM
MD
LG