لینک های دسترسی

Breaking News

نامزد خاشقجی خواستار مجازات ولیعهد عربستان شد 


نامزد جمال خاشقجی امروز اول مارچ (۱۱ حوت) گفت که شهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی باید در قضیه کشتن آقای خاشقجی،‌ بدون تاخیر مجازات شود.

خدیجه چنگیز، با نشر پیامی در تویتر گفته است که اگر ولیعهد عربستان مجازات نشود این برای همیش پیامی را خواهد فرستاد که مقصر اصلی می‌تواند قتل کند و مجازات نشود.

خانم چنگیز افزوده است که مجازات نشدن محمد بن سلمان داغی بر دامن انسانیت خواهد بود.

ایالات متحده نسخهٔ گزارش غیرمحرم استخباراتی را به تاریخ ۲۶ فبروری (هشتم حوت) نشر کرد که ولیعهد عربستان سعودی، شهزاده محمد بن سلمان را به مرگ جمال خاشقجی، خبرنگار سعودی متهم می‌‌کند.

خاشقجی که یکی از نویسندگان واشنگتن پست بود، به تاریخ دوم اکتوبر سال ۲۰۱۸ با نیرنگ به قنسولگری عربستان در استانبول خواسته شد؛ جاییکه بر اساس گزارش‌‌ها توسط افراد وابسته به ولیعهد عربستان کشته شد. جسد خاشقجی از بین برده شد و بقایای او نیز یافت نشد.

در گزارش آمده است که شهزاده محمد بن سلمان بازداشت یا کشتن جمال خاشقجی خبرنگار و منتقد ولیعهد عربستان سعودی را منظور کرده است.

ریاض در ابتدا این اتهامات را رد می‌کرد تا اینکه در نهایت پذیرفت که خاشقجی اشتباهاً در یک عملیات غیراصولی کشته شد، اما دست داشتن محمد بن سلمان را در آن رد کرد و گفته است که این گزارش حاوی معلومات و نتیجهٔ غلط است.

خانم چنگیز گفته است که اقدامات ایالات متحده زمانی مفهوم خواهد یافت که شهزاده سلمان مجازات شود.

قرار است ادارهٔ جو بایدن امروز در مورد عربستان سعودی موقف خویش را واضح سازد.

رییس جمهور بایدن دیروز گفت: "در مورد این که به طور کلی با عربستان سعودی چه خواهیم کرد، فردا اعلام خواهد شد."

حکومت پیشین ایالات متحده به رهبری دونالد ترمپ، به دلیل سخت نگرفتن بر محمد بن سلمان مورد انتقادات شدید قرار گرفته است؛ با وجود آنکه بر اساس گزارش غیرمحرم استخباراتی شهزداه سعودی دستور کشتن جمال خاشقجی را داده بود.

XS
SM
MD
LG