لینک های دسترسی

Breaking News

کرم زنده چگونه در مغز یک بیمار آسترالیایی یافت شد


جراحان در آسترالیا پس از باز کردن جمجمهٔ یک بیمار با دیدن یک کرم به طول هشت سانتی‌متری در داخل مغز او حیرت‌زده شدند. محققان می‌گویند که این نخستین بار است که چنین واقعه‌ای در انسان‌ها دیده می‌شود.

این عملیات جراجی سال گذشته در کانبیرا، پایتخت آسترالیا، انجام شد و حالا محققان با بررسی‌های بیشتری هشدار می‌دهند که چنین موارد نادر می‌تواند نشانه‌ای از افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های باشد که از حیوان به انسان منتقل می‌شوند.

این کرم سرخ‌رنگ زمانی که از مغز بیمار بیرون کشیده شد، زنده بود. دانشمندان به این باور اند که این کرم کم از کم از دو ماه به اینسو در مغز این بیمار زندگی می‌کرد.

سنجیا سنانایک، داکتر بیمارهای عفونی در شفاخانهٔ کانبیرا و یکی از محققان این واقعهٔ لحظهٔ را که با این کشف غیر منتظره مواجه شده بودند، به صدای امریکا توضیح داد.

سنانایک گفت: "او و همه در عملیات خانه پس از آنکه جراح چند پنس را برای برداشتن ناهنجاری مغز بیمار گرفتند و معلوم شد که این ناهنجاری یک کرم سرخ‌رنگ و زنده هشت سانتی‌متری است، شوکه شده بودند... این یک عفونت جدید است که قبلاً در انسان ثبت نشده است."

این بیمار در اواخر ماه جنوری ۲۰۲۱ با درد بطن، اسهال، سرفه خشک مداوم، تب و تعریق شبانه در یک شفاخانهٔ محلی بستری شد و در سال ۲۰۲۲، فراموشی و افسردگی نیز به فهرست اعراض و علایم این بیمار افزوده شد. او سپس در شفاخانهٔ کانبیرا بستری شد و اسکن [ام.آر.آی] از مغز او نشان داد که ناهنجاری‌‌های مغزی او، نیاز به جراحی دارد.

داکتر سنجیا سنانایک هشدار داد که این مورد نشان دهندهٔ خطر افزایش بیماری‌ها و عفونت‌ها از حیوانات به انسان است.

او افزود: "این عفونت‌های جدید در حال ظهور بوده و بیشتر آن‌ از دنیای حیوانات وارد دنیای انسان‌ها شده‌اند و این یکی دیگر از آن است و نشان می‌دهد که با رشد جمعیت انسان‌ها، ما به زیستگاه حیوانات دست درازی می‌کنیم."

داکتر سنانایک گفت که تعامل بیشتر انسان‌ها با حیوانات خانگی و وحشی منجر به ظهور بیشتر این عفونت‌های جدید می‌شود.

متخصصین پرازیتولوژی پس از آزمایش کرم گفتند که این نوع کرم‌های حلقوی در نوع مارهای بنام پیتون فرشی یافت می‌شوند که در آسترالیا زندگی می‌کنند.

پس از تحقیقات ثابت شد که بیمار در نزدیکی محل تکاثر این مارها زندگی می‌کرد و اکثر برای جمع کردن علف‌ها به بیرون می‌رفت.

به نظر داکتران و دانشمندان، این کرم یا لاروای آن به احتمال زیاد از طریق مدفوع مارها در علفزار وارد بدن بیمار شده باشد.

تیم تحقیقاتی مشکوک است که لاروا یا کرم‌های جوان در سایر اعضای بدن زن از جمله شش‌ها و جگر او نیز وجود داشته باشد.

گزارش شده است که وضع بیمار رو به بهبود است.

گروه

XS
SM
MD
LG