لینک های دسترسی

Breaking News

تعامل دراز مدت با چین دیگر کارا نیست – پمپیو


مایک پمپیو، وزیر خارجهٔ ایالات متحده می‌گوید که تعامل ۵۰ سال ایالات متحده با چین دیگر کارانیست و نیاز است با این کشور با رویكردی متفاوت و شدید‌‌ تر برخورد کرد.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده امریکا روز پنجشنبه ۲۳ جولای (دوم اسد) در سخنرانیش در بنیاد نکسن در کالیفورنیا گفت: "نوع تعامل که ما با چین دنبال کرده ایم، تغییری در داخل چین ایجاد نکرده است؛ تغییری که رییس جمهور نکسن امیدوار آن بود."

پیش از این نیز آقای پمپیو چین را "یک تهدید" خوانده و کشورهای جهان را به اقدام علیه حزب کمونست آن کشور ترغیب کرده بود.

وی گفت بیجینگ بیش از ایالات متحده از این تعامل سود برده و چین "دست های بین المللی را که از آن تغذیه می کرد" دندان گرفته است.

آقای پمپیو همچنین شی جینپینگ، رییس جمهور چین را "معتقد واقعی در یک ایدیالوژی اسبتدادی ورشکسته " خواند و گفت که چین با ارسال مبلغین به کالج ها، مراکز پژوهشی و کنفرانس های خبری از جامعه آزاد ایالات متحده سو استفاده کرده است.

او گفت که چین همواره در برابر نقض حقوق بشر و برخورد نادرست اقتصادی در آن کشور سكوت اختیار کرده است.

در ماه‌های اخیر روابط ایالات متحدۀ امریکا و چین به دلیل مسایل تجارتی، همه‌گیری کروناویروس، پالیسی‌های چین در هانگ کانگ، شین‌ژیانگ و آب‌های جنوب چین به شدت کشیده شده است.

در ادامهٔ‌این تنش ها حکومت ایالات متحده روز سه شنبه، چین را به راه اندازی "عملیات گستردۀ جاسوسی" در امریکا متهم کرده و به بیجینگ دستور داده است که در مدت سه روز قنسولگری خود را در ایالت تکزاس امریکا ببندد.

وزارت خارجهٔ چین این تصمیم ایالات متحده را "نادرست" خوانده و خواستار فسخ آن شده است.

چین نیز در انتقامجویی، روز جمعه ۲۴ جولای (سوم اسد) دستور داده است تا قنسولگری ایالات متحده در شهر چانگدوی این کشور مسدود شود. وزارت خارجهٔ چین گفته است که برخی از پرسونل قنسولگری امریکا در امور داخلی چین دخالت کرده و به منافع امنیتی چین آسیب رسانده اند.

وزیر امور خارجه از کشورهای جهان خواست كه در ایجاد تحول در چین خلاق تر و قاطعانه تر عمل كنند.

اوگفت كه بیجینگ تهدیدی برای مردم و سعادت این کشورها است.

او افزود که این کشورها باید تهدید حزب کمونست چین را درک کنند و باید خودشان و به گونه مشترک با دیگران کار کنند.

XS
SM
MD
LG