لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال دارد درخواست‌های مهاجرت بشری افغان‌ها در امریکا رد شود - وکلا


شماری از وکلای مهاجرت و گروه های حامی حقوق مهاجران می‌گویند که اداره خدمات مهاجرت امریکا ممکن بسیاری درخواست‌های مهاجرت بر اساس حس بشردوستی یا اقامت موقت (Humanitarian Parole) را رد کند.

گریک سسکند، یک وکیل مهاجرت در حساب تویترش نوشته که ادارهٔ خدمات مهاجرت امریکا برای بررسی این درخواست‌ها، شرایط سختگیرانه ای را اعمال می کند؛ شرایطی که شاید بسیاری افغان ها آنرا پوره نتوانند.

به گفته این وکیل مهاجرت، بر اساس شرایطی که اداره مهاجرت امریکا در نظر گرفته است، ممکن شمار زیاد درخواست کنندگان افغان با تهدید و خطر جدی روبرو نباشند و به این ترتیب واجد شرایط دریافت اقامت مشروط تشخیص نخواهند شد.

مهسا خان بابایی، یکی از وکلای حامی حقوق مهاجران، اعمال شرایط سختگیرانه در روند بررسی درخواست‌های افغان‌ها از سوی ادارهٔ خدمات مهاجرت امریکا را یک اقدام "نا موجه" خواند.

او گفت: "اساساً [اعمال این شرایط] مثل این است که اداره مهاجرت امریکا بگوید که یک مکتوب از سوی طالبان برای ما بدهید که در آن طالبان گفته باشد که به شما حمله خواهند کرد. واضح است که این یک کار قابل اجرا نیست. وضعیت در حال حاضر در افغانستان بسیار وخیم و خطرناک است."

یک سازمان حامی حقوق مهاجران و پناهجویان با نشر اعلامیه ای گفته است که روند عادی بررسی درخواست برای کسب اقامت مشروط اینست که اداره مهاجرت امریکا پیش از هر گونه تصمیم نهایی، باید از درخواست کننده مدارک و شواهد در مورد تهدید علیه او طلب کند، اما به گفته این سازمان، اداره مهاجرت امریکا بدون تقاضای شواهد بیشتر، درخواست های افغان ها را رد کرده است.

مهسا خان بابایی که مسوول رسیدگی به دوسیه های افغان‌ها در انجمن وکلای مهاجرت امریکا نیز است، در صحبت با صدای امریکا گفت که این موقف اداره مهاجرت امریکا "نا عادلانه و غیر منطقی" است.

او افزود: "صادقانه باید بگویم که نواقص جدی در این موقف (اداره مهاجرت امریکا) وجود دارد چون زمانیکه افراد نخست در ماه های سپتمبر و اکتوبر و قبل از نشر رهنمود جدید (اداره مهاجرت امریکا) درخواست داده بودند، بسیاری آنان از اینکه شرایط اداره مهاجرت چیست، آگاهی نداشتند."

اداره مهاجرت امریکا طی سه ماه گذشته بیش از ۳۰ هزار درخواست برای کسب اقامت مشروط از سوی افغان ها دریافت کرده است.

ویکتوریا پامر، یک سخنگوی اداره مهاجرت امریکا به صدای امریکا گفت که این اداره از اول ماه جولای امسال تا اکنون بیش از ۱۱۵ درخواست افغان های را منظور کرده است که در بیرون از امریکا به سر می بردند.

اما او به این پرسش صدای امریکا که این اداره تا اکنون چند درخواست افغان‌ها برای کسب اقامت مشروط را رد کرده است، پاسخ نداد.

خانم پامر همچنان اعمال شرایط سختگیرانه را در روند بررسی درخواست های افغان ها برای کسب اقامت مشروط توسط اداره مهاجرت امریکا رد یا تایید نکرد، اما گفت که این اداره هر درخواست را جداگانه و با دقت بررسی می‌کند.

او علاوه کرد: "اداره مهاجرت امریکا حقایق مشخص هر دوسیه را بررسی می‌کند تا دریابد که آیا دلیل خاص و مستندی به خاطر تایید اقامت مشروط بر اساس نیازمندی های بشری برای یک فرد وجود دارد یا خیر."

گروه های حامی حقوق مهاجران و پناهجویان می گویند که اداره مهاجرت امریکا باید این شرایط را آسان تر ساخته و هر چه زودتر زمینه بیرون شدن افغان های در معرض خطر را از افغانستان مساعد کند.

چیارا سنت پیری، وکیل مهاجرت در انستتیوت بین المللی نیوانگلند ایالت مساچوستس گفته است که روند کند طی‌مراحل این ویزه خسته کننده است، به خاطریکه نزدیکان متقاضیان برای دریافت آن هزاران دالر فیس داده اند.

فیس ویزه اقامت موقت ۵۷۵ دالر امریکایی است، فعالان طرفدار پناهجویان می‌گویند، ادارهٔ خدمات مهاجرت‌ ایالات متحده فقط در چند ماه گذشته چندین میلیون دالر از متقاضیان فیس گرفته است.

واجدین شرایط ویزه موقت

این ویزه برای آن دسته از شهروندان خارجی در نظرگرفته شده که از طریق مهاجرت، و ویزه رایج به امریکا آمده نمی‌توانند، اما نیاز دارند که کشورهای شانرا ترک کنند.

در جمع متقاضیان این ویزه آن عده از بیمارانی که می‌خواهند برای تداوی به امریکا بیایند، فعالان سیاسی و اجتماعی، دانشمندان، کارمندان حقوق بشری و افراد دیگر شامل اند.

ازکندی در روند طی مراحل ویزه اقامت موقت به امریکا درحال گزارش می‌شود که بیش از ۷۰ هزار از مهاجرین افغان در روند تخلیه نظامی به بیرون از افغانستان انتقال داده شده اند.

XS
SM
MD
LG