لینک های دسترسی

Breaking News

مکرون به سربازان فرانسوی سهیم در عملیات تخلیه از کابل ادای احترام کرد


امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه به روز جمعه ۲۹ اکتوبر( ۷ عقرب) به دپلومات‌ها، کارکنان حکومتی و سربازانی که در عملیات تخلیه از افغانستان سهم داشتند، ادای احترام کرد.

آقای مکرون گفت که در جریان این عملیات در مدت ۱۵ روز، ۲۸۰۰ نفر از افغانستان توسط طیاره‌های نظامی فرانسه به بیرون از این کشور انتقال داده شدند که ۲۶۰۰ تن آنان افغان بودند.

آقای مکرون گفت که از ماه می تا جولای سال جاری میلادی، ۶۰۰ پناه‌جوی افغان در فرانسه اقامت گذاشته اند.

فرانسه ماموریت تخلیه نظامی خود را به تاریخ ۲۵ ماه اگست، چند روز قبل از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، تکمیل کرد.

فرانسه گفته است که برای تخلیه افراد معروض به خطر به تماس‌هایش با طالبان ادامه می‌دهد.

ایالات متحده نیز به تاریخ ۳۱ ماه اگست سال جاری به ماموریت ۲۰ ساله مبارزه با تروریزم در افغانستان پایان داد و تمامی نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد. خروج نیروهای نظامی امریکا با عملیات تخلیه توام با هرج و مرج بود.

در جریان بیش از دو هفته عملیات تخلیه از افغانستان، بیش از ۱۲۴ هزار نفر، به شمول شهروندان خارجی، همکاران افغان قوای امریکایی، حکومت امریکا و افغان‌های آسیب‌پذیر به بیرون از افغانستان منتقل شدند.

با آنهم سرنوشت هزاران متقاضی ویزهٔ خاص مهاجرت (SIV) که حکومت و نظامیان امریکایی را در جریان دو دههٔ گذشته کمک کرده اند و هنوز هم در افغانستان به سر می‌برند، مبهم باقی مانده است. تنها برخی از آن‌ها توانسته اند در دو ماه گذشته از کشور خارج شوند.

در جریان روند تخلیه، شاخۀ خراسان گروه داعش حمله انتحاری را در میدان هوایی کابل انجام داد که در اثر آن، ۱۳نظامی امریکایی و بیش از ۱۷۰ غیرنظامی افغان کشته و زخمی شدند.

با وصف انتقادات شدید از سو مدیریت و کاستی در روند تخلیۀ نظامی از افغانستان، جو بایدن، رییس جمهور امریکا این عملیات را موفقانه و تاریخی توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG