لینک های دسترسی

Breaking News

حاصلات سیب میدان وردک به ۱۲۰ هزار تن رسید


مقام‌های محلی میدان وردک می‌گویند که امسال میزان تولید سیب در این‌ ولایت به بیش از ۱۲۰ هزار تن رسیده و قیمت این محصول نیز در بازارهای داخلی دو برابر افزایش یافته است.

ولید احمد تسل، رییس زراعت، آبیاری و مالداری میدان وردک روز سه شنبه ۲۴ دسمبر (سوم جدی) گفت که امسال در کنار افزایش ۲۰ درصدی حاصلات سیب این ولایت؛ قیمت این محصول نیز حدود دو برابر در بازارهای داخلی افغانستان افزایش یافته است.

او همچنان گفت: "در سال گذشته ۹۰ تا ۱۰۰ متریک تن سیب در میدان وردک تولید شده بود و امسال تولید سیب در این ولایت به ۱۲۰ هزار متریک تن رسیده است."

آقای تسل افزود که در سال‌ جاری خورشیدی بیش از ۴۰ جریب زمین در این ولایت تبدیل به باغ‌های سیب شده است.

بر اساس معلومات ریاست زراعت، آبیاری و مالداری میدان وردک، امسال اولین اتحادیۀ باغداران در این ولایت نیز ایجاد شده است.

اتحادیۀ باغداران میدان وردک گفت که افزایش محصول بر واردات سیب‌های ایرانی و پاکستانی و قرارداد این محصول با نهادهای امنیتی افغانستان از دلایل عمدۀ افزایش قیمت سیب در میدان وردک است.

حاجی پادشاه، رییس اتحادیۀ باغداران ولایت میدان وردک به رادیو آشنا_صدای امریکا گفت: "در سال گذشته یک سیر سیب ۱۰۰ افغانی فروخته می‌شد؛ اما امسال تقریبأ ۲۰۰ تا ۲۱۰ افغانی در بازارهای داخلی به فروش می‌رسد که بسیار تغییرات رونما شده است".

در کنار نهادهای امنیتی، لیلیه‌های وزارت تحصیلات عالی و وزارت معارف از خریداران عمدۀ سیب میدان وردک اند.

به گفتۀ باغداران؛ در این ولایت حدود ۱۰ نوع سیب تولید می‌شود که بهترین آن سیب‌ بیروتی، سیب مالینگ، سیب گیلا و سیب جَو رس می‌باشد.

باغداران این ولایت از دولت می خواهند که سردخانه‌ها برای نگهداری سیب بسازد تا این محصول به بازارهای خارجی صادر شود.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG