لینک های دسترسی

Breaking News

مالیزیا فلم هندی پدماوت را منع کرد، افغانستان نکرد


فلم پدماوت منجر به آشوب هندوها در هند نیز شده بود

نشر و پخش فلم جنجال بر انگیز هندی به نام "پدماوت" که مایۀ خشم هندوها و شماری از مسلمانان شده است، در مالیزیا منع شد.

بورد ملی سانسور مالیزیا با نشر بیانیه‌ای گفته است که این فلم از اسلام و یک پادشاه مسلمان تصویر بد و خشن مجسم ساخته است. در این فلم علاوالدین خلجی، سلطان مسلمان هند که اصلا افغان-تبار است، در نقش منفی ظاهر شده که در قتل عام و تاراج مناطق حاکم نشین هندوها از هیچ ستمی رو نمی گردانید.

مسلمانان ۶۰ درصد جمعیت ۳۲ میلیونی مالیزیا را تشکیل می‌دهند.

مقام‌های مالیزیایی درخواست پخش و تکثیر کنندگان این فلم را مبنی بر رفع قیودات بر نشر آن رد کرده اند.

مالیزیا در گذشته پخش و نشر شماری از فلم های هالیوود از جمله فلم "نوح" را که بر اساس روایات انجیل تهیه شده است و نیز فلم "مصایب مسیح" را به دلیل حساسیت های دینی منع کرده بود.

پدماوت و افغانستان

با آن که در فلم پدماوت تصویر منفی از یک شاه افغان-تبار هند و جنگجویان وی ارایه شده است، حکومت افغانستان تا کنون در مورد پخش و نشر این فلم در افغانستان واکنشی نشان نداده است.

صابر مهمند، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، به صدای امریکا گفت که حکومت افغانستان از محتوای این فلم که به گفتۀ وی تا هنوز وارد بازار آن کشور نشده است، رسماً آگاهی ندارد.

اما آقای مهمند گفت که هر محصول هنری و سینمایی که در تضاد با ارشادات و اعتقادات دین اسلام باشد، یا هم چهره های بزرگ جهان اسلام یا شخصیت های ملی افغان در آن به گونۀ نادرست و منفی معرفی شده باشد، قابل قبول حکومت و مردم افغانستان نخواهد بود.

داستان فلم و جنجال‌ها

پدماوت حتا پیش از آنکه در سینماهای هند و جهان اکران شود، با خشم هندوهای تندرو در هند روبرو شد، زیرا هندوها آن را تحریف تاریخ راجپوت‌های هند می‌خوانند.

پدماوت، بر اساس داستان تخیلی عشق یک حاکم مسلمان – سلطان علاالدین خلجی – با یک ملکۀ هندوی راجپوت تهیه شده است.

پدماوت که قرار بود در یکم دسامبر سال گذشته روی پردۀ سینما بیاید، به دلیل مخالفت‌ها و دعواهای قضایی، عمدتاً از سوی هندوها، به تاریخ ۲۵ جنوری ۲۰۱۸ در سینماها نمایش داده شد.

هندوهای افراطی حتا برای کشتن دیپیکا پدوکون، هنرپیشۀ نقش ملکۀ راجپوت در فلم پدماوت و سنجی لیلا بهنسالی کارگردان آن ۵۰ میلیون انعام تعیین کردند.

برای تهیۀ این فلم جنجالی که به گفتۀ تهیه کنندگان آن پرهزینه ترین فلم در تاریخ سینمای بالیوود خوانده شده، کم و بیش ۳۱ میلیون دالر صرف شده است.

XS
SM
MD
LG