لینک های دسترسی

Breaking News

پسر احمد شاه مسعود در پی ایجاد ایتلاف ضد طالبان


پسر احمد شاه مسعود، فرمانده پیشین جهادی افغانستان با ابراز نگرانی از نتایج مذاکرات جاری صلح میان امریکا و طالبان گفته است که عدم حضور مردم افغانستان در این مذاکرات به طالبان مشروعیت بخشیده و سبب می‌شود که بار دیگر مردم افغانستان بر ضد این گروه به مبارزه بی‌ایستند.

احمد مسعود می‌گوید که در صدد ایجاد ایتلاف سراسری ضد طالبان است که نخست در میدان سیاست درمقابل طالبان بایستد و در صورت ضرورت در میدان نبرد با این گروه مقابله کند. اما به گفتۀ آقای مسعود مردم افغانستان دیگر جنگ و بدبختی نمی‌خواهند.

احمد مسعود به خبرگزاری فرانسه گفته است که حکومت افغانستان توان جنگیدن در مقابل طالبان را ندارد: "من واقعاً دعا می‌کنم و امیدوارم که افغان‌ها و افغانستان هیچ زمانی شاهد خونریزی و درگیری نباشند. خدا نخواسته اگر چنین شود، نه تنها من بلکه صدها هزار جوان دیگر مانند من هستند. ما آماده ایم سلاح به دست گیریم."

احمد مسعود ۳۰ ساله، می‌خواهد جنبش سیاسی اش را رسماً به تاریخ پنجم سپتمبر در ولایت پنجشیر آغاز کند.

مذاکرات صلح

احمد مسعود می‌گوید که ایالات متحده در دادن امتیازات به طالبان عجولانه عمل کرده است و سایر افغان‌ها را از شمولیت در مذاکرات صلح محروم کرده است؛ اقدامی که به تندروان فرصت را مساعد کرده تا نفوذ شان را گسترش دهند.

او گفت: " این روند به رهبری افغان‌ها نیست. اولتر از همه این آنچه است که میان امریکا و طالبان و قدرت های منطقه و طالبان، صورت می‌گیرد. افغان‌ها در کجای آن قدار دارند؟مذاکرات افغان‌ها کدام است؟ از مردمی که رنج برده اند، قربانی بی شمار برای همین دموکراسی محبوب داده اند و هنوز هم می‌دهند، کی نمایندگی می‌کند."

اشارۀ آقای مسعود به مذاکرات زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان است که هم اکنون سرگرم نهمین دور گفتگوها با اعضای طالبان در قطر است و انتظار می‌رود که به زودی پیشنویس توافقنامه بین این دو طرف نهایی شود.

آقای مسعود افزود: "این به طالبان حس پیروزی خواهد داد ... هراس واقعی همین است که ما گروه های تروریستی را در سراسر جهان مشروعیت داده و به آنان امید می‌بخشیم."

احمد مسعود می‌گوید که اگر قدرت غیر متمرکز نشود و پروسه‌ای به میان نیاید که بر اساس آن قدرت بین همه جناح ها تقسیم شود، هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

پس از درگذشت احمد شاه مسعود، احمد مسعود تحصیلات ابتدایی اش را در ایران به اتمام رساند. او سپس به اکادمی نظامی سندهرست بریتانیا را یافت و دو مدرک تحصیلی از آنجا به دست آورد.

XS
SM
MD
LG