لینک های دسترسی

Breaking News

محب: پیش از انتخابات، امکان توافق صلح با طالبان وجود ندارد


حمد الله محب، مشاور امنیتی ملی افغانستان با اشاره به زمانگیر بودن مذاکرات صلح گفته است که پیش از انتخابات ریاست جمهور افغانستان، امید امضای توافق صلح با طالبان وجود ندارد.

آقای محب در مصاحبه با صدای امریکا گفت که مذاکرات قطر که در بر گیرندۀ مواد بسیار محدود است، بیشتر از یک سال را در برگرفته است و مسایلی که در مذاکرات بین الافغانی بحث خواهد شد، زمانگیر خواهد بود.

مشاور امنیت ملی افغانستان افزود که مذاکرات قطر یک "پروسه" است که در مراحل ابتدایی قرار دارد که در برگیرندۀ مسایل بسیار محدود است.

آقای محب گفت:" اصل مذاکرات زمانی آغاز می‌شود که مذاکرات بین الافغانی آغاز شود. مسایل ما بسیار بزرگ است، در مورد حکومتداری، شراکت در حکومت، در مورد سیستم آینده و مسایل زیادی است که در رابطه به آن صحبت خواهیم کرد و این کار آسانی نیست."

او یک بار دیگر تصریح کرد که حکومت افغانستان حاضر است بدون قید و شرط با طالبان مذاکره کند که به گفتۀ وی "در نتیجۀ مذاکره به برخی تفاهماتی دست خواهیم یافت که باعث این خواهد شد که ما بتوانیم به آنان ]طالبان[ در این سیستم جا دهیم. "

اظهارات آقای محب در مورد "جا دادن طالبان در سیستم" در حالی بیان می‌گردد که حکومت افغانستان همواره تاکید کرده است که طالبان باید به قانون اساسی افغانستان احترام بگذارند، سلاح شان را به زمین نهاده و به یک زندگی عادی و سیاسی مدغم شوند.

او گفت که از تفاهمی که ممکن است میان ایالات متحده و طالبان صورت گیرد، در صورتی نظر مثبت خواهند داشت که خواست های حکومت افغانستان در آن در نظر گرفته شده باشد.

آقای محب افزود: "دیدگاه ما در مورد آینده افغانستان با سایر شرکای ما در خصوص صلح فرق میکند. دیگران در فکر تهدیدات خود استند، که طالبان به آنان دیگر تهدیدی نباشند. اما ما خواهان یک افغانستان صلح آمیز، مترقی، باثبات و باعزت استیم که دیگر در آن جنگ نباشد".

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت که افرادی که به نام طالبان میجنگند، تمامی شان انگیزه همسان ندارند.

او در ادامه گفت: " جنایت کاران در آن شامل اند، افرادی اند که قاچاقبراند، افرادی اند که به خاطر انگیزه های خارجی ها میجنگند، به خاطر پول یا سایر چیز ها می جنگند، برخی شان شاید به خاطر خفگان سیاسی و برخی هم جنگ عقیدوی را دوام می دهند."

او افزود که از نظر حکومت افغانستان، ایجاد اجماع منطقوی، ایجاد یک صف واحد در داخل افغانستان، مبارزه بر ضد تروریزم، قاچاقبران و حلقات جرمی که از جنگ سود میبرند، همه این ها شامل روندی می‌شود که حکومت آنرا "پروسه صلح می نامد."

او گفت که حکومت افغانستان تمامی امکانات را به کار انداخته است تا هر آن انگیزه ها را از بین ببرد که عامل جنگ در این کشور است.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان سرگرم نهمین دور مذاکرات با نمایندگان طالبان است. هر دو طرف ابراز امیدواری کرده اند که این دور مذاکرات شان به توافق میان دو طرف منتهی شود.

XS
SM
MD
LG