لینک های دسترسی

Breaking News

مک‌کانل: شاهد فاجعۀ استراتیژیک در افغانستان استیم


مچ مک‌کانل، ارشد ترین عضو جمهوریخواه در مجلس سنای کانگرس ایالات متحده با انتقاد تند از تصمیم رییس جمهور جو بایدن مبنی بر خروج نظامیان امریکایی از افغانستان گفت که یک فاجعۀ استراتیژیک در افغانستان در حال وقوع است.

آقای مک‌کانل با اشاره به پیشروی‌های اخیر گروه طالبان گفت که ممکن در جنگ جاری افغانستان، طالبان و شبکه القاعده برنده شوند، اما به گفته وی، برنده شدن طالبان در جنگ به معنی بروز تهدیدهای بزرگتر به ایالات متحده خواهد بود.

این سناتور امریکایی روز چهارشنبه چهارم اگست (۱۳ اسد) در سخنرانی در مجلس سنای ایالات متحده هشدار داد که اگر طالبان به قدرت برسند، امریکایی ها مصوون نخواهند بود.

براساس توافقنامۀ امریکا-طالبان که در فبروری ۲۰۲۰ در دوحه امضا شد، نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شده و طالبان هم تعهد کرده اند که روابط شان را با گروه‌های دهشت افگن به شمول القاعده قطع کرده و اجازه نخواهند داد که از خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری برای طراحی و انجام حملات استفاده شود.

اما آقای مک‌کانل استدلال کرد که با به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، شبکه القاعده دوباره یک پناهگاه امن به دست آورده و یک نسل جدید جهادی‌ها در جهان از القاعده الهام می‌گیرد.

با اشاره به تشدید حملات طالبان که در چندین مورد، سازمان های معتبر جهانی از جمله عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر طالبان را به کشتار غیرنظامیان متهم کرد، سناتور مک‌کانل ادعا کرد که طالبان پیمودن مسیر رسیدن به کابل را با ریختاندن خون انسان‌های بیگناه آغاز کرده‌اند.

آقای مک کانل همچنان گفت که وعده رییس جمهور بایدن مبنی بر پایان دادن جنگ در افغانستان به حقیقت نخواهد پیوست چون به گفته وی، ایالات متحده تا سال‌های زیاد با پیامدهای امنیتی، بشری و اخلاقی خروج نظامیان اش از افغانستان دست و پنجه نرم خواهد کرد.

این در حالیست که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای روند مصالحه افغانستان دو روز پیش در یک سخنرانی اش اشاره کرد که جنگ طالبان برای تصاحب قدرت بوده و این گروه بزرگترین سهم قدرت را در افغانستان می خواهد.

اما نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان با تاکید بر حل معضل افغانستان از ورای مذاکره و تفاهم سیاسی گفت که اگر طالبان بخواهند با زور قدرت را تصاحب کنند، مشروعیت بین‌المللی نداشته و در آن صورت افغانستان یک "دولت مطرود" خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG