لینک های دسترسی

Breaking News

مشاور امنیت ملی حکومت ترمپ استعفا داد


آقای فلن در مورد مکالمات اش با مقام‌های روسی به معاون رئیس جمهور امریکا معلومات گمراه کننده داده بود

مایکل فلن، مشاور امنیت ملی ایالات متحدۀ امریکا، در پی نشر گزارش‌های متعدد مبنی براطلاع دهی گمراه کنندۀ او به مقامات ادارۀ ترمپ در بارۀ تماس هایش با روسیه، از مقام اش استعفا داد.

آقای فلن گفته است که "متاسفانه، به دلیل روند سریع رویداد ها، من سهواً به نامزد معاون ریاست جمهوری در آنوقت و سایر افراد، راجع به مکالمات تلیفونی ام با سفیر روسیه، اطلاعات نامکمل دادم. من از رئیس جمهور و معاونش مخلصانه معذرت خواسته ام، و آنان معذرت مرا پذیرفتند".

روزنامه های واشنگتن پست و نیویارک تایمز جمعۀ گذشته گزارش دادند که مایکل فلن، در تماس هایی که قبل از آغاز ریاست جمهوری ترمپ با سفیر روسیه داشت، راجع به تحریم های وضع شده بر روسیه از سوی حکومت باراک اوباما رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، بحث کرده بود.

آقای اوباما این تحریمات را در واکنش به مداخلۀ مسکو در انتخابات ریاست جمهوری امریکا، وضع کرد.

ادارۀ رئیس جمهور ترمپ قبلاً این گزارش ها را که گویا در گفتگو های فلن با سفیر روسیه، موضوع تحریمات بحث شده، رد کرده بود.

اما واشنگتن پست دیروز خبر داد که لوی سارنوالی ایالات متحده به ادارۀ ترمپ هشدار داده است که مکالمات فلن با مقامات روس، او را در وضعیتی قرار داده که ممکن مورد استفاده مسکو قرار گیرد.

روسیه در واکنش به کنار رفتن مشاور امنیت ملی امریکا، از ابراز نظر امتناع کرده است. دمیتری پسکوف، سخنگوی قصر کرملین امروز گفت "ما به هیچ وجه بر این موضوع تبصره نمی‌کنیم. این یک موضوع داخلی خود امریکاییان است؛ یک مسئلۀ داخلی برای ادارۀ رئیس جمهور ترمپ است. به ما هیچ ربطی ندارد".

به تعقیب استعفای مایکل فلن، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا، کیت کیلاگ یک جنرال متقاعد اردو را به حیث سرپرست مشاوریت امنیت ملی اش تعیین کرد. کیلاگ، پیش از این به حیث رئیس دفتر شورای امنیت ملی امریکا تعیین شده بود و آقای ترمپ را در جریان کمپاینش نیز مشوره میداد.

گفته میشود از میان سه نفری که برای جاگزین شدن آقای فلن در پست مشاوریت امنیت ملی ایالات متحده در نظر اند، یکی هم دیوید پترییس، جنرال متقاعد نظامی و فرماندۀ پیشین نیرو های ائتلاف در افغانستان است. گزینۀ دیگر آقای ترمپ برای این پست، رابرت هاروارد، عضو نیرو های خاص بحری امریکاست.

اعضای دموکرات کانگرس، از طریق لوی سارنوالی امریکا و اف بی آی، خواستار گزارش دهی سری مقامات ادارۀ ترمپ پیرامون مسئلۀ فلن شده و گفته اند که کنار رفتن او، سوالات در زمینۀ تماس ها با روسیه را پایان نمی‌دهد. دموکرات ها از قصر سفید می‌خواهند تا واضح سازد که از محتویات تماس های مایکل فلن با مقامات روس، کی ها قبلاً آگاهی داشت.

XS
SM
MD
LG